|
|
|
|
|
|
V Bratislave bude rokovať Medzivládna slovensko-rumunská zmiešaná komisia - O konkrétnych možnostiach spolupráce SR s Rumunskom v oblastiach obchodnej politiky, pôdohospodárstva, cestovného ruchu a sociálnych vecí budú rokovať účastníci 7. zasadnutia Medzivládnej slovensko-rumunskej zmiešanej komisie pre hospodársku a vedecko-technickú spoluprácu. Uskutoční sa v stredu a vo štvrtok (31. januára a 1. februára) v Bratislave.
Zasadnutia komisie podľa Ministerstva hospodárstva (MH) SR doteraz predstavovali jediné fórum na výmenu skúseností a poznatkov. Vstupom Rumunska do EÚ sa otvorili možnosti ďalšej spolupráce. Slovenskej časti komisie bude predsedať štátny tajomník MH SR Peter Žiga a rumunskú delegáciu povedie štátny tajomník Ministerstva hospodárstva a obchodu Rumunska Eugen Tapu Nazare.
V rámci medzivládnej komisie predstavitelia agentúr podpíšu návrh Programu spolupráce medzi Slovenskou agentúrou pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) a Rumunskou agentúrou pre zahraničné investície (ARIS). Na záver zasadnutia vo štvrtok obe strany podpíšu memorandum o spolupráci medzi rezortmi hospodárstva SR a Rumunska.
TASR o tom informoval hovorca a poradca ministra hospodárstva SR Branislav Zvara.
31.01.2007 |
Aktuálne podmienky cestovania územím Rumunska - 1. Názov krajiny: Rumunsko,
2. Adresa Veľvyslanectva SR v Rumunsku: Ambasada Republicii Slovace, Str. Otetari nr.3, sector 2, 70206 Bucuresti
3. Obyvateľstvo krajiny, národnostné a náboženské členenie: 22.607.629 obyvateľov, 89,5%
Rumuni, 10,6% národnostné menšiny -z toho 6,6,% maďarská, 2,5 % rómska 1,4 % - iné,
86,7% pravoslávni, 5% rímski katolíci, 3,2 % reformáti, 1% grékokatolíci, protestanti a.i.
4. Názov hlavného mesta: Bukurešť, 1.921000 obyvateľov (k 1.7.2002)
5. Štátne zriadenie: republika
6.Úradný jazyk, ostatné používané jazyky: rumunčina, francúzština, angličtina, menej nemčina, v oblastiach obývaných maďarskou menšinou maďarčina, v hraničnom meste Nadlak je možné sa dohovoriť po slovensky
7. Klimatické podmienky: stredoeurópske kontinentálne klimatické pásmo, v Bukurešti v lete mimoriadne teploty (až okolo 40 °C)
8. Úroveň zdravotnej starostlivosti: uspokojivá úroveň súkromných zariadení a niektorých štátnych ústavov v Bukurešti, inak úroveň nižšia ako v SR. Vzhľadom na skutočnosť, že SR nemá s Rumunskom uzavretú dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, musia byť občania SR pri vstupe do Rumunsku zdravotne poistení. Náklady na ošetrenie cudzincov sú značné, a preto je potrebné, aj vo vlastnom záujme, pred cestou do Rumunska uzavrieť poistenie liečebných nákladov, resp. úrazové poistenie. Telefónne číslo pohotovosti je 0040/722/60261 alebo 0040/961.
V Bukurešti je taktiež možné využiť služby súkromných zdravotných kliník, ktoré sú na štandartnej úrovni, ale sú drahé:
- American Medical Centre - Medicover Medical Centre
ul. Dragos Voda č. 70 ul. Eugen Lovinescu č. 16
tel. č.(004021)2102706, 2104923 tel. č. (004021)2234931, fax. č. 2227352
-BIO-MEDICA INTERNATIONAL
ul. Floreasca 111-113
tel. č. 004021/3117794,95,96,97
fax 004021/3117798
- pohotovosť –Spitalul Urgenta – cal. Floreasca
Vzhľadom na výskyt vírusu vtáčej chrípky H5N1, ktorý bol v Rumunsku potvrdený v niekoľkých obciach v Dunajskej delty, v župe Konstanca, Braila, Ilfov, odporúčame turistom sledovať aktuálnu situáciu (webová stránka Ministerstva zdravotníctva RO www.ms.ro, Ministerstva poľnohospodárstva RO www.mapa.ro), necestovať do rizikových oblastí a dodržiavať základné hygienické odporúčania.
9. Bezpečnostné podmienky, úroveň kriminality: cestovanie bez obmedzení, v niektorých štvrtiach Bukurešti a v niektorých sídelných štruktúrach krajiny, ako aj v miestach zvýšenej koncentrácie obyvateľstva (prostriedky MHD, mestské trhoviská, železničné a autobusové stanice, obchody a supermarkety) si treba dávať pozor na doklady, peniaze, batožinu a pri platení neukazovať, že je v peňaženke viac peňazí.
Pri prejazde rumunským územím zásadne neparkovať alebo prespávať v autách na neosvetlených, neoznačených parkoviskách mimo mesta a pod., zásadne nemeniť peniaze mimo oficiálne zmenárne alebo banky, nenosiť u seba väčšiu hotovosť, nestopovať. V Rumunsku, tak ako aj v iných krajinách, si cudzinci môžu všimnúť žobranie a prostitúciu, môže sa im stať, že sa ich pokúsia kontrovať falošní policajti, ktorí väčšinou požadujú preukaz totožnosti a chcú skontrolovať, či majú zodpovedajúce finančné prostriedky. Odporúča sa nezastavovať podozrivým osobám a radšej sa prihlásiť na najbližšej policajnej stanici.
V mestách, ale aj mimo nich, je veľa voľne sa pohybujúcich psov, ktorí väčšinou nie sú agresívni, je však treba pri nich zachovávať opatrnosť.
10. Podmienky vstupu a pobytu cudzincov: pri vstupe do Rumunska sa vyžaduje platný cestovný pas alebo občiansky preukaz. Zastupiteľský úrad odporúča i naďalej cestovať do Rumunska s cestovným pasom. Platnosť pasu by mala, podľa nariadenia vlády č. 194/2002 o pobyte cudzincov na území Rumunska, presahovať o 6 mesiacov koniec plánovaného pobytu v Rumunsku. Od 1.5.2004 sa na občanov SR vzťahujú rovnaké podmienky ako na občanov EÚ, tzn. že pri vstupe nemusia preukazovať účel pobytu a finančné prostriedky. Je však treba, aby mali pri sebe dostatok finančných prostriedkov nevyhnutných na zabezpečenie pobytu v Rumunsku a aby mali uzavreté zdravotné poistenie.
Pre cesty občanov SR do Rumunska platí rozhodnutie vlády Rumunska o režime cestovania v Rumunsku pre občanov Poľska, ČR a SR č. 178 z 1.3.2005. V súlade s týmto rozhodnutím môžu slovenskí občania, držitelia platného cestovného dokladu, od 1.3.2005 cestovať a zdržiavať sa na území Rumunska bez víz po dobu 90 dní v priebehu 6 mesiacov odo dňa prvého vstupu. Doby pobytov sa sčítavajú a nie je možné sa v Rumunsku zdržiavať dlhšie ako 90 dní v jednom polroku.
Žiadosť o dlhodobý pobyt na území Rumunska vybavuje Úrad cudzineckej polície (Autoritatea pentru Straini, str. Ion Campineanu 14, Bukurešť), ktorého pobočky sa nachádzajú v každom župnom meste krajiny. K žiadosti o toto povolenie je spravidla potrebné predložiť doklad o účele pobytu (pracovná zmluva, rozhodnutie o pridelení štipendia,...), doklad o zabezpečení ubytovania, potvrdenie o príjmoch, potvrdenie o zdravotnom stave, výpis z registra trestov domovského štátu a z registra trestov Rumunska a iné doklady v závislosti od účelu pobytu.
O špecifických a aktuálnych podmienkach týkajúcich sa vstupu a pobytu na území Rumunska odporúčame vopred sa informovať na konzulárnom oddelení Veľvyslanectva Rumunska v Bratislave, ul. Fraňa Kráľa 11, tel. č. 02/5249 1665, 5249 3562.
11. Mena, kurz: rumunský Leu (RON), súčasný kurz (marec 2006): 1 RON = 10,369 Sk
(pre uľahčenie prepočtu 1 RON = cca 10,50 Sk). Aktuálny kurz RON k vybraným zahraničným menám (k 22.3.2006) 1 USD=2,8940 RON, 1 euro =3,5130 RON.
Od 1. júla 2005 došlo k denominácii pôvodného rumunského leu (ROL) na nový leu (RON), t. z., že 10 000 „starých“ lei sa rovná 1 novému leu. Staré lei platia spolu s novou menou RON a budú zákonným platidlom do 31. decembra 2006. Od 1. januára 2007 bude možné vymeniť staré lei za nové iba v pobočkách Národnej banky Rumunska a v určených finančných inštitúciách. Rumunský leu sa delí na 100 bani. Ďalšie informácie možno nájsť na webovej stránke Rumunskej národnej banky www.bn.ro.
12. Možnosti cestovania zo SR do Rumunska, špecifiká dopravy:
Letecky možno zo SR cestovať pravidelnými linkami
- priamo Bratislava - Bukurešť, spoločnosťou SkyEurope, lety – pondelok, streda, piatok, nedeľa. Prílet na letisko Baneasa ( www.skyeurope.com.),
- cez Prahu, resp. cez Viedeň alebo cez Budapešť do Bukurešti na letisko Henri Coanda (býv. Otopeni – 17 km od centra mesta) lietajú spoločnosti ČSA, Austrian Airlines, resp. Málev, ako aj rumunská spoločnosť Tarom.
Vlakom. Cez Bratislavu do Bukurešti a späť chodí každý deň medzinárodný Eurocity rýchlik Panónia. S prestupovaním možno vlakom cestovať z Bratislavy do Bukurešti aj ďalšími rýchlikovými spojmi. Vlakom z Bratislavy do Bukurešti trvá cesta asi 18 hodín. Mnohé rumunské mestá i veľa menších miest a dedín sú najlepšie dostupné vlakom. Cestovné je väčšinou nízke. Súpravy Rapid ® a Intercity (IC) zastavujú iba v hlavných mestách a sú najdrahšie, zatiaľ čo tzv. accelerate (zrýchlené vlaky - A), ktoré idú len o niečo pomalšie a zastavujú častejšie sú podstatne lacnejšie. Najpomalšími sú osobné vlaky (trenuri personale -P), ktorým je lepšie sa vyhnúť, ak však nechcete vystupovať na nejakej malej halta. Na rýchle vlaky je vhodné rezervovať si cestovný lístok. K lístku je často treba i miestenku. S výnimkou osobných vlakov (P) sa lístky predávajú hodinu pred odchodom. Vopred si možno kúpiť lístky v kanceláriách Agentia CFR. Informácie o vlakových spojeniach sú na webovej stránke www.infofer.ro
K ceste autom treba mať v Rumunsku zelenú kartu, platný vodičský preukaz a technický preukaz a doklady oprávňujúce k riadeniu vozidla (najmä u vozidiel na leasing alebo u požičaných vozidiel).
Dopravná vyhláška Rumunska nepovoľuje šoférom požitie alkoholu (0,00%). Na rumunských cestách sa jazdí po pravej strane vozovky, maximálna povolená rýchlosť jazdy závisí od kategórie dopravného prostriedku a je:
a)130 km/h na diaľnicach, 100 km/h na rýchlych cestách alebo národných európskych cestách, 90 km/h na ostatných kategóriách ciest - platí pre vozidlá kategórie A a B,
b)110 km/h na diaľnicach, 90 km/h na rýchlych cestách alebo národných európskych cestách, 80 km/h na ostatných kategóriách ciest - platí pre vozidlá kategórie C, D a D1,
c) 90 km/h na diaľnicach, 80 km/h na rýchlych cestách alebo národných európskych cestách, 70 km/h na ostatných kategóriách ciest - platí pre vozidlá kategórie B1 a C1,
d) 50 km/h pre traktory na otvorených cestách, na zastavaných cestách 40 km/h.
Dopravné predpisy určujúce rýchlosť na cestách treba dodržiavať.
Pokuty za dopravné priestupky sú maximálne 8 mil. ROL ( v prepočte 8 tisíc Sk), zároveň môže byť priestupcovi odobratý vodičský preukaz. Polícia môže pokutovať vodiča (aj cudzinca) a odobrať mu vodičský preukaz na 1 mesiac aj v prípade, ak spácha dopravný priestupok menšej závažnosti (napr. nedá prednosť v jazde) alebo na 3 mesiace (za jazdu pod vplyvom alkoholu). Polícia nemá právo vyberať pokuty za dopravné priestupky priamo na mieste ale musí spísať protokol o priestupku („proces verbal“) s uvedením pokuty, ktorú je treba zaplatiť čo najskôr v tzv. „CEC“ (obdoba štátnej sporiteľne) alebo na finančnom oddelení magistrátov miest.
Hlavné rumunské cesty smerom do Bulharska (zvlášť hlavná trasa Nadlak-Arad-Sibiu-Pitešť-Bukurešť-Giurgiu, ale aj iné) sú v dobrom stave, s rekonštruovaným povrchom. Sú vybavené relatívne hustou sieťou staníc pohonných hmôt s komplexným sortimentom ponuky, vrátane bezolovnatých benzínov („fara plumb 95, 98“) a aj viacerými parkoviskami, motelmi, hotelmi a stravovacími zariadeniami. Rumunsko má zatiaľ iba dva krátke úseky autostrády. Prvý je medzi Pitešťou a Bukurešťou (110 km) a jeho používanie je bezplatné a druhý je medzi mestami Fetešti-Cerna-Voda na trase Bukurešť-Konstanca v dĺžke asi 20 km a za cestu po ňom sa platí mýto. Cestujúci môžu pri pozornej jazde, ak dodržujú dopravné predpisy, bezpečne precestovať krajinu od maďarských hraníc (Nadlak) po bulharské (Giurgiu) v priebehu 9-10 hodín a k rumunskému pobrežiu asi za 13 hodín. Vodiči musia však dávať pozor na zvýšenú kamiónovú dopravu, na obtiažne horské úseky trás cez Karpaty a zvlášť na jazdu v noci, keď na cestách možno bežne stretnúť neosvetlené konské povozy i autá.
Neodporúča sa zastavovať civilným vozidlám, ktoré nie sú označené „POLIŢIA“ a osobe bez policajnej uniformy a nevydávať na kontrolu osobné doklady, ani peňažnú hotovosť (odporúča sa mať so sebou fotokópie dokladov). V prípade nevyhnutnosti treba sa dožadovať priameho kontaktu s najbližším útvarom polície (tel. č. 0040/955) a až tam sa preukázať cestovnými dokladmi, resp. domáhať sa kontaktu so slovenským veľvyslanectvom v Bukurešti. Tiež sa neodporúča brať stopárov, ani zastavovať neznámym osobám, vehementne sa dožadujúcich zastavenia. Právo zastavovať a kontrolovať prechádzajúce vozidlá majú len príslušníci rumunskej dopravnej polície, oblečení v policajnej rovnošate, v žltej veste s nápisom „Politia rutiera“ s odznakom (eventuálne v ich prítomnosti pracovníci Národnej cestnej správy Rumunska v prípade kontroly nákladných vozidiel). Kontrolovať devízové prostriedky majú dovolené výhradne príslušníci pohraničnej polície – Poliţia Romana de Frontiera.
Podľa nariadenia rumunskej vlády je obmedzená cestná doprava na niektorých úsekoch ciest pre nákladné vozidlá nad 7,5 t. počas soboty, nedele a sviatkov (od 6 do 22 hod). V Rumunsku je sviatkom 1. a 2. január, prvý a druhý deň Veľkonočných sviatkov (ide o pohyblivý sviatok podľa pravoslávneho kalendára, ktorý sa spravidla oslavuje neskôr ako na Slovensku), 1. máj, 1. december a 25. a 26.december. Z obmedzenia sú vyňaté vozidlá prevážajúce živé zvieratá, tovar podliehajúci skaze, mäso a mäsové výrobky, mlieko a mliečne výrobky, vajcia, ryby, pečivo a prevozy zosnulých. Podrobnejšia informácia o obmedzeniach cestnej dopravy je na webovej stránke Národného zväzu cestných dopravcov v Rumunsku (www.untrr.ro).
13.Doprava v Bukurešti: v Bukurešti sa cestuje metrom, autobusmi, trolejbusmi, minibusmi a taxíkmi, ktoré sú lacné. Z medzinárodného letiska Otopeni sa možno dopraviť sa do centra mesta autobusom (cca 30 min. interval) alebo taxislužbou. Na cene za odvoz taxíkom je treba sa vopred dohodnúť a skontrolovať zapnutý taxameter. Z hlavnej vlakovej stanice Gara de Nord je možné ďalej cestovať metrom, autobusmi a takisto taxislužbou. Cena lístka MHD (RATB) na jednu cestu je v súčasnosti 0,8 RON ( cca 8.- Sk). Cena za odvoz taxikom 1 RON/km.
14. Druhy a orientačná cena pohonných hmôt, povinné poistenie motorových vozidiel, poplatky za parkovanie, zvyklosti pri riešení dopravných nehôd: v Rumunsku dostať všetky bežné druhy pohonných hmôt, vrátane bezolovnatého benzínu. K dispozícii sú čerpadlá domácej firmy PETROM, ako aj čerpadlá známych zahraničných firiem. Cena olovnatého benzínu v Rumunsku je zatiaľ v porovnaní so SR nižšia - v súčasnosti (marec 2006) cca 3,27 RON/za liter. Medzinárodná karta na čerpanie pohonných hmôt international card DKV platí na čerpacích staniciach MOL, AGIP a LUKOIL (nie však všetkých), karta VTA na staniciach ROMPETROL.
V prípade dopravnej nehody je potrebné po zaistení miesta nehody a pomoci raneným urýchlene privolať políciu (0040/955), ktorá spíše protokol o nehode obsahujúci popis nehody a vydá dokumenty potrebné na likvidáciu poistnej udalosti a opravu vozidiel. V prípade závažnejšej nehody sú spravidla všetci účastníci nehody nútení osobne sa dostaviť na spísanie protokolu na políciu (pozn. servisné podniky v Rumunsku neopravia ani najmenšie poškodenie vozidla bez policajného protokolu o nehode).
15. Poplatky za používanie cestných komunikácií:
V Rumunsku sa od užívateľov ciest vyberajú 2 druhy poplatkov – „celoštátne“ poplatky a miestne župné alebo municipiálne poplatky.
Prvá skupina poplatkov sa vyberá vo forme povinnej cestnej nálepky – rovinety, ktorú musia mať všetky vozidlá. Cestnú známku možno kúpiť v kanceláriách poisťovne ARDAF priamo na hraniciach, alebo na benzínových pumpách PETROM, ROMPETROL, MOL, LUKOIL, OMV a i.
Poplatky za rovinetu sú stanovené podľa doby jazdy, resp. pobytu či parkovania, počtu náprav a Euro-noriem emisie výfukových plynov takto:
1 deň – 0,6 eura (0,6 eura i pre vozidlá splňujúce normy znečistenia EURO 1,2),
1 týždeň – 3 eura (resp. 2,4 a 1,8 eura pre vozidlá spĺňajúce normy znečistenia EURO 1,2),
1 mesiac – 15 eur (resp. 4,8 3,6 eur),
6 mesiacov – 15 eur (resp. 12 a 9 eur).
Cestné známky s ročnou platnosťou sú rozdelené v závislosti od druhu vozidla, maximálnej prípustnej celkovej váhy, a či vozidlo spĺňa normy znečistenia Euro takto:
osobné automobily 24 eur (resp. 21 a 16,8 eur pre vozidlá splňujúce normy znečistenia EUR 1,2),
mikrobusy 216 eur (resp. 210 a 204 eur),
autobusy 510 eur (resp. 450 a 390 eur),
nákladné vozidlá do 3,5 tony 90 eur (resp. 78 a 60 eur),
nákladné vozidlá od 3,5 tony do 7 ton 240 eur, (resp. 228 a 210 eur),
nákladné vozidlá od 7 ton do 12 ton 540 eur (resp.480 a 420 eur),
za ďalšie nákladné vozidlá sa platí podľa váhy, počtu osí a emisií od 450 do 930 EUR za rok.
Ak vozidlá nemajú tieto známky môže byť šoférovi uložená pokuta od 60 do 120 USD.
Vodiči modernejších osobných vozidiel s katalizátormi (emisné hodnoty Euro 3-4) si pri vstupe do Rumunska najčastejšie kupujú 7-dňovú rovinietu, ktorá stojí 65 000 ROL, t.j. 6,5 RON. Pri vyplňovaní formulárov na zakúpenie cestnej známky na čerpacích staniciach sa požaduje predloženie technického preukazu o vozidle, z ktorého sa o. i. zisťujú údaje o hodnote emisií výfukových plynov vozidla (Euro 1-5).
Jednotlivé hraničné priechody v Rumunsku vyberajú od vodičov motorových vozidiel aj miestne poplatky a tzv. ekologický poplatok, resp. poplatok za dezinfekciu vozidla a tiež mostné, resp. kompové poplatky. Poplatky, ktoré sú stanovené mestskými magistrátmi pohraničných miest, nie sú jednotné.
V Giurgiu (hlavný rumunsko-bulharský prechod) sa podľa dostupných informácií vyberá ekologický poplatok za osobné automobily 39 RON, za mikrobus pod 12 ton 45 RON, za autobus 1.639 RON a za nákladné vozidlo 77 RON. Ďalej sa platí tzv. tranzitný poplatok za osobné vozidlo 41,40 RON, autobus 215 RON a nákladné vozidlo 77 RON a mýto za prejazd mostom cez Dunaj v Giurgiu-Ruse za osobné automobily 6 EUR, mikrobus pod 12 ton 12 EUR, autobus 28 EUR a nákladné vozidlo 43 EUR ( cena v USD za osobné vozidlo 7 USD, mikrobus pod 12 ton 15 USD, autobus 36 USD, nákladné vozidlo 55 USD, motorku 2 USD, vlečku pod 750 kg 8 USD a vlečku nad 750 kg 15 USD).
V ďalších významných rumunsko-bulharských kompových priechodoch sú poplatky nasledovné:
Calafat - miestne poplatky pre radnicu za osobné vozidlo 10 RON, mikrobus pod 12 ton 25 RON, autobus 25 RON, nákladné vozidlo 25 RON, poplatok za použitie kompy: za osobné vozidlo 20 RON, autobus 80 RON, nákladné vozidlo 80 RON, poplatok pre Správu Dunajských prístavov: za osobné vozidlo 20 RON, za mikrobus pod 12 ton 25 RON, autobus 30 RON, nákladné vozidlo 30 RON.
Bechet - poplatok za použitie cesty v priestore prístavu: za osobné vozidlo 20 RON-6 EUR, mikrobus pod 12 ton 25 RON- 7 EUR, autobus 25 RON-7 EUR, nákladné vozidlo 30 RON- 9 EUR, poplatok za použitie kompy: za osobné vozidlo 70 RON, mikrobus pod 12 ton 140 RON, autobus 200 RON, nákladné vozidlo 299 RON.
Na najdôležitejšom rumunsko-maďarsko hraničnom prechode Nadlak sa vyberajú ekologické poplatky za osobné vozidlo 5 RON, mikrobus 10 RON, autobus 55 RON, nákladné vozidlo 55 RON.
Na hraničnom priechode s Maďarskom vo Varsande sa vyberajú ekologické poplatky 10 RON za mikrobus pod 12 ton, 20 RON za autobus a 20 RON za nákladné vozidlo.
Za použitie mostu Giurgeni Vadul Oii sa vyberajú za osobné vozidlo 2 RON, mikrobus pod 12 ton 5 RON, autobus 2 RON, nákladné vozidlo 15 RON a motorku 1 RON.
Pri platení týchto poplatkov by si vodiči mali žiadať písomný doklad o zaplatení a dôsledne, hneď na mieste okamžite reklamovať prípadné nezrovnalosti.
16. Všetky informácie týkajúce sa rumunských colných predpisov, hraničných priechodov a. i. je možné nájsť na webovej stránke http://www.customs.ro/. V prípade vzniku problémov pri vybavovaní colných náležitostí, sa podľa vyjadrenia Národného colného úradu, môžu občania SR obrátiť na vedenie Colného úradu, a ak to z objektívnych príčin nie je možné (nachádzajú sa na colnici medzi 17.00 – 9.00), je týmto osobám k dispozícii telefón 0800080880 (telefónny prístup zdarma). Telefonáty sú registrované a následne ich vedenie colného úradu analyzuje a prijíma opatrenia.
V priestoroch každej colnice je k dispozícii verejnosti zdarma tlačivo „Sťažnosti na nerešpektovanie Zákonníka o správaní verejného úradníka colného úradu“ (Formularul pentru nerespectarea Codului de conduită al funcţionarului public din cadrul autorităţii vamale). Sťažnosť sa vypíše, a keď je to možné, priložia sa k nej aj záznamy, ktoré ju dokazujú a zašle na Národný colný úrad na adresu Matei Milo č. 1, sector 1, Bukurešť alebo na faxové číslo 021 211 58 25, 0121 315 65 78.
17.Možnosti rekreačných a kultúrnych aktivít (lyžovanie, bicyklovanie, vodné športy, návšteva pamiatok):
Najznámejšie vysokohorské strediská, v ktorých sú dobré podmienky na lyžovanie a turistiku sú Predeal, Sinaia, Poiana Brašov, Azuga. Ubytovať v strediskách sa možno na rôznych úrovniach bez problémov cez cestovné kancelárie alebo individuálne.
Podmienky rekreácie na rumunskom pobreží Čierneho mora sa stále zlepšujú. Ceny služieb však niekedy prevyšuje ponúkanú kvalitu. Z historických pamiatok sú to najmä kláštory, hrady, zámky (napr. povestný hrad Bran pri Brašove, zámok Peleš v podhorí Karpát), stredoveké mestské pamiatkové rezervácie (napr. unikátne mesto Sighisoara, Sibiu, Brašov), početné múzeá, galérie hlavného mesta. Objavom môžu byť ešte málo známe rozľahlé oblastí východných a južných Karpát a unikátnej delty Dunaja.
18. Orientačné ceny základných potravín:
ceny sú porovnateľné, niekedy dokonca vyššie ako v SR.- chlieb 0,6 - 2 RON, cukor 2,9 RON kg, múka 1,2 - 1,8 RON kg, olej 3,0-5,0 RON/liter, mäso 15-25 RON kg, mlieko 2 -4 RON/liter, jogurty 1-2,4 RON, syry 15 - 30 RON kg, salámy 15 -25 RON/kg.
19.Praktické informácie o možnostiach ubytovania a stravovania: vo väčších mestách je ubytovanie v hoteloch na úrovni porovnateľnej s inými krajinami. Ceny hotelov sú pomerne vysoké najmä v Bukurešti (100-400 USD/osobu/noc). Stravovanie je bezproblémové. Okrem tradičných domácich reštaurácií existuje vo väčších mestách celá sieť zariadení verejného stravovania svetových firiem typu McDonald, Spring Time, Pizza Hut, Fast Food a. i. V Bukurešti existuje dostatok reštaurácií vyššej a strednej kategórie, avšak v cenových reláciách vyšších ako v Bratislave. V obchodoch je bohatý sortiment potravinárskych výrobkov, cenovo približne porovnateľných s cenami v SR, dovozové tovary sú drahšie.
20.Užitočné telefónne čísla v Rumunsku:
polícia 955, zdravotná záchranná služba 961, SOS-nemocnica prvej pomoci 962, požiarnici 981, informácie o telefónnych číslach 931, telefonické posielanie telegramov, informácie o odchode a príchode vlakov 9521, informácie rumunskej leteckej spoločnosti TAROM 9371, informácie o odchode a príchode autobusov 9391,
kontakt na advokátov Rumunska je na webovej stráne http://uar.ro/tabloul.htm alebo na unbr@unbr.ro, resp. na webovej stránke Ministerstva spravodlivosti Rumunska www.just.ro.,
zoznam tlmočníkov do slovenského jazyka je na webovej stránke Ministerstva spravodlivosti Rumunska www.just.ro.,
Doprava
Rumunské železnice CFR – www.cfr.ro
Autobusová doprava Dacos - www.dacos.com.ro
Carpatair (vnútroštátna a mezinárodná letecká doprava) - www.carpatair.ro
MedLines (lodná doprava Constanta - Istambul) - www.medlines.ro
Turistika
Alpinet – www.alpinet.org
Apuseni, obec Tebea (ponuka dovolenky) – www.vacantedeneuitat.home.ro
Brašov Travel Guide (sprievodca Brašovom a okolím) - www.brasovtravelguide.ro
Bratca - dedina v Bihore - www.bratca.com
Horská turistika v Karpatoch - www.mountainguide.ro
Predeal (informácie o obľúbenom horskom stredisku) – www.predeal.ro
SkiResorts - rumunské lyžiarske strediská – www.skiresorts.ro
Údolí Prahova (turistika, cykloturistika, zimné športy) – www.prahova.net
Kúpele
Baile Herculane - www.baile-herculane.com
Balneo Turism, SA (CK zameraná na kúpeľné pobyty) - www.balneoturism.ro
SPAR (asociácia kúpeľov) - www.spas.ro
Národné parky
Národný park Piatra Craiului – www.pcrai.ro
Národný park Portile de Fier (Železné vráta) – www.portiledefier.ro
Národný park Retezat – www.retezat.ro
Národný park Vânatori Neamt – www.vanatoripark.ro
Pobrežie Čierneho more a Dunajská delta
Info Litoral (informácie o pobreží) – www.infolitoral.ro
Chilia Veche (dedina v Dunajskej delte) – www.vital-chiliaveche.ro
Šport
Golfové ihriská Prahova - www.lacdeverde.ro
Motocykle a motocross v Rumunsku - www.enduromania.ro
Cykloturistika Kluž – www.ccn.ro
Ubytovanie
Antrec - Asociácia ekoturistiky (ubytovanie v penziónoch a chatách, veľký výber) - www.antrec.ro
Hotel Safo (Dunajská delta, Uzlina)– www.hotelsafo.ro
Youth Hostel Romania – www.hihostels-romania.ro
Štátne orgány
Prezident Rumunska - www.president.ro
Vláda Rumunska - premiér - www.gov.ro
Parlament - www.cdep.ro
Ministerstvo zahraničných vecí - www.mae.ro
Ministerstvo pre európsku integráciu - www.mie.ro
Ministerstvo verejných financií - www.mfinante.ro
Ministerstvo spravodlivosti - www.just.ro
Ministerstvo národnej obrany - www.mapn.ro
Ministerstvo vnútra - www.mi.ro
Ministerstvo rozvoja a prognózy - www.mdp.ro
Ministerstvo práce a sociálnej solidarity - www.mmss.ro
Ministerstvo priemyslu a zdrojov - www.mincom.ro
Ministerstvo poľnohospodárstva, výživy a lesov - www.maap.ro
Ministerstvo vôd a životného prostredia - www.mappm.ro
Ministerstvo verejných prác, dopravy a bytovej výstavby - www.mt.ro
Ministerstvo turistiky - www.turism.ro
Ministerstvo malého a stredného podnikania a spolupráce - www.mimmc.ro
Ministerstvo vzdelávania a výskumu - www.edu.ro
Ministerstvo kultúry a kultov - www.eurocult.ro
Ministerstvo zdravia a rodiny - www.ms.ro
Ministerstvo mládeže a športu - www.mts.ro
Ministerstvo komunikácií a informačných technológií - www.mcti.ro
Ministerstvo verejnej správy - www.mapgov.ro
Ministerstvo verejných informácií - www.publicinfo.ro
Ministerstvo pre vzťahy s Parlamentom - www.guv.ro
Úrad pre privatizáciu a správu štátneho majetku - www.autoritate-privatizare.ro
Národná banka - www.bnr.ro
21. Telefonický kontakt na zastupiteľský úrad SR v Bukurešti: v pracovnej dobe je možné volať na nasledujúce čísla - smerové číslo Bukurešť 004021/ telefón na centrálu 3006100, sekretariát 3006107, konzulárne oddelenie 3006103. V mimopracovnej dobe je možné volať na číslo mobilu stálej služby 0744 372 825, eventuálne na mobil konzula 0744 372823. Fax. (nepretržitá prevádzka) 004021/ 3006101. E-mail: embassy@bukurest.mfa.sk.
Aktuálne podmienky cestovania do/cez územie Moldavskej republiky
(základné praktické informácie)
1. Názov krajiny : Moldavská republika
2. Adresa Veľvyslanectva SR v Rumunsku: Ambasada Republicii Slovace, Str. Otetari nr.3, sector 2, 70206 Bucuresti
3. Adresa Honorárneho konzulátu SR v Moldavsku : Str. Sfatul Ţării Nr. 59,Kišiňov, Moldavská republika
4. Obyvateľstvo krajiny, národnostné a náboženské členenie: 4 439 502 (podľa sčítania v r. 2005), Moldavci 63%, Ukrajinci 15%, Rusi 13%,pravoslávni 98%
5. Názov hlavného mesta: Kišiňov, počet obyvateľov 800.000 (údaj z roku 2001)
6. Štátne zriadenie: republika
7. Úradný jazyk, ostatné používané jazyky: moldavský jazyk, je možné používať ruský, ukrajinský, gagauzský a iné jazyky
8. Klimatické podmienky: Stredoeurópske kontinentálne pásmo, ovplyvňované už východoeurópskym počasím; horúce letá, mierne jesene a dlhé, tuhé zimy.
9. Úroveň zdravotnej starostlivosti: Úroveň zdravotnej starostlivosti: je v porovnaní so SR kvalitatívne nižšia. Najmä štátne zdravotníctvo a zdravotnícke zariadenia sú slabo dotované, úroveň prístrojového vybavenia zdravotníckych zariadení a poskytovaná starostlivosť o pacientov z hľadiska porovnania so SR nie je dostatočná. Pre vstup do Moldavskej republiky síce nie je povinné zdravotné poistenie, avšak vo vlastnom záujme odporúčame takéto poistenie uzavrieť. Vzhľadom na ekonomickú situáciu v krajine bola obmedzená činnosť mnohých zdravotníckych zariadení. Vzhľadom na to, že medzi SR a Moldavskom nie je uzavretá dohoda o poskytovaní vzájomnej zdravotnej starostlivosti, si cudzinec, pokiaľ nie je poistený, musí hradiť ošetrenie a lekársku pomoc z vlastných prostriedkov. Je taktiež vhodné vziať si na cestu základné zdravotné potreby.
9. Bezpečnostné podmienky, úroveň kriminality): Pri cestovaní vlastným vozidlom sa odporúča opatrnosť vzhľadom na technický stav komunikácií. Napriek vcelku uspokojivej bezpečnostnej situácii v krajine neodporúča sa parkovať na odľahlých alebo osamelých miestach. V miestach zvýšeného pohybu osôb (trhoviská, prostriedky MHD a i.) a v niektorých sídlach treba počítať s nebezpečím drobnej kriminality. V prípade dopravnej nehody, alebo inej zložitej situácie je potrebné spojiť sa s políciou (možno sa dohovoriť aj v ruskom jazyku), s honorárnym konzulom SR v Kišiňove Ing. Iuriom Popovičom alebo s konzulárnym oddelením Veľvyslanectva SR v Bukurešti s akreditáciou pre Moldavskú republiku.
Špecifická bezpečnostná situácia je na území separatistického Podnestrovska. Pred cestou do tohto regiónu, ktorý je mimo faktického mocenského vplyvu vlády v Kišiňove, je potrebné sa informovať o aktuálnej situácii a podmienkach cestovania na konzuláte Moldavskej republiky v Budapešti, resp. u honorárneho konzula SR v Kišiňove.
10.Podmienky vstupu a pobytu občanov SR do Moldavska : Medzi SR a Moldavskou republikou platí Dohoda medzi vládou SR a vládou Moldavskej republiky o zrušení vízovej povinnosti pre držiteľov diplomatických a služobných pasov zo dňa 21. 2. 2000. V súlade s čl. 1 tejto dohody môžu občania štátov zmluvných strán, ktorí sú držiteľmi platných diplomatických alebo služobných pasov, vstupovať na územie štátu druhej zmluvnej strany a zdržať sa tam bez víz 90 dní. V súlade s čl. 2 ods. 1 môžu občania štátu jednej zmluvnej strany, držitelia diplomatických alebo služobných pasov, ktorí sú pracovníkmi svojich diplomatických alebo konzulárnych úradov, oficiálnych zastúpení, ako aj medzinárodných organizácií so sídlom na území štátu druhej zmluvnej strany, pricestovať, vycestovať a zdržiavať sa na území štátu druhej zmluvnej strany počas výkonu ich práce bez víz.
Pre ostatných občanov SR a Moldavska platí obojstranný vízový režim, pričom od 15.10.2004 platí pre štátnych občanov Moldavska na vstup do SR /prejazd cez SR/ osobitný vízový režim. Pricestovať na územie Moldavskej republiky je možné s platným cestovným pasom, v ktorom je udelené vízum. Moldavská republika nemá v SR vlastné diplomatické zastúpenie a pre SR je akreditované Veľvyslanectvo Moldavskej republiky v Budapešti.Vízum je však možné si vybaviť i na ktoromkoľvek inom konzulárnom oddelení ZÚ Moldavska.
Adresa:
Veľvyslanectvo Moldavskej republiky
Budafoki ut. 9-11
Budapešť, 1111
Tel. 00361/2091191
Fax. 00361/2091195
Úradné hodiny konzulárneho oddelenia : Po – Pia, od 08.00 -17.00
e-mail : armrung@hu.inter.net
- konzul MD akreditovaný pre SR: Igor Vremia
Pri ceste do/cez MD je okrem predloženie iných dokumentov potrebný platný podpísaný cestovný pas, ktorého platnosť prekračuje minimálne o 6 mesiacov dobu predpokladaného posledného dňa pobytu, resp. tranzitu územím Moldavska, ďalej fotografiu a uhradiť správny poplatok za vízum.
Všetky informácie ohľadne víz, dokumentov potrebných na získanie víza, počtu ciest, doby pobytu, ako i poplatkov za udelenie víza na vstup Moldavska/tranzit cez Moldavsko/, zoznam zastupiteľských úradov MD je možné nájsť na webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí Moldavska www.mfa.md, www.mfa.md/En/ConsularInf/VisasInfo.htm), www.arm@hu.inter.net, Aktuálnosť týchto informácií si však v každom prípade odporúčame overiť pred cestou do Moldavska na vyššie uvedenom konzulárnom oddelení Veľvyslanectva Moldavska v Budapešti.
Výnimočne je možné si vybaviť vstupné a tranzitné vízum Moldavskej republiky i na hraničných priechodoch („Kišiňov“- medzinárodné letisko, Leuşeni, Cahul, Sculeni) pri vstupe do Moldavska, no iba v nasledovných prípadoch a v nižšie uvedenom čase:
a) v naliehavom prípade spôsobenom živelnou katastrofou, prírodnou pohromou alebo nehodou,
b) v prípade smrti alebo vážnej choroby blízkych príbuzných, pri preukázaní potrebných dokladov,
c) v prípade personálu niektorých medzinárodných organizácií, ktorý je vyslaný za účelom výkonu služobných povinností do Moldavska na krátku dobu,
d) v prípade účastníkov medzinárodných podujatí organizovaných v Moldavska, v prípade, že v období od toho, kedy boli účastníci informovaní o podujatí a dňom konania podujatia, nebolo možné vybaviť si vízum,
e) v prípade občanov krajín, kde Moldavsko nemá diplomatické alebo konzulárne zastúpenie.
V čase od-do: Kišiňov medzinárodné letisko: non stop (24/24)
- Leuşeni (na prechode Albita- Leuşeni*): non-stop (24/24)
- Cahul (na prechode Oancea – Cahul*): každý deň od 8 00 do 20 00
- Sculeni (na prechode Sculeni- Sculeni*): každý deň od 8 00 do 20 00
* medzinárodný prechod na rumunsko-moldavskej hranici.
Moldavsko vydáva nasledovné druhy víz: diplomatické, služobné, obyčajné (za účelom návštevy priateľov, rodiny, známych z Moldavska), turistické a tranzitné víza. Vízum môže byť vydané na 1 cestu (vstup), na 2 cesty alebo na viac ciest. Občania SR nepotrebujú pri vybavovaní víza na dobu pobytu do 90 dní pozvanie. Pracovník konzulárneho oddelenie však môže vyžadovať predloženie iných dokumentov.
Platnosť víza nemôže prekročiť 1 rok. Výška poplatku za udelenie víza je stanovená nariadením vlády Moldavska č. 1 z 26. 9. 2000 a závisí od doby, na akú sa vydáva, účel cesty alebo kategóriu osôb. Každá osoba, ktorá cestuje do Moldavska s vlastným cestovným dokladom musí vyplniť a osobne podpísať žiadosť o udelenie víza. Cudzinci, ktorí chcú pobývať na území Moldavska viac ako 90 dní, obdržia „prisťahovalecký preukaz“ od Ministerstva pre migráciu alebo povolenie na pobyt od Ministerstva pre informačné technológie. K osobitným povinnostiam pre cudzincov, nachádzajúcich sa na území Moldavska (s vízom alebo bez) patrí povinnosť registrácie do 3 pracovných dní na príslušnom úrade pre registráciu a dokumentáciu obyvateľov Ministerstva pre informačné technológie, v prípade pobytu do 90 dní. Cudzincom, ktorí sú ubytovaní v hoteli, pomáha vybavovať registráciu administrácia hotela.
Členovia diplomatického alebo konzulárneho personálu akreditovaní v Moldavsku a členovia ich rodín, personál stálych misií alebo stálych zastúpení medzinárodných organizácií so sídlom v Moldavsku a členovia ich rodín, zástupcovia zahraničných masmédií akreditovaných pre Moldavsko, ako i iné osoby užívajúce diplomatické výsady a imunity podliehajú registrácii na MZV Moldavska.
Z akejkoľvek registrácie sú vyňaté nasledovné osoby:
• hlavy štátov alebo vlád alebo členov ich rodín,
• členov parlamentnej alebo vládnej delegácie, technický personál týchto delegácií a členovia ich rodín,
• držitelia pasov vydaných OSN
• cudzinci mladší ako 16 rokov
Poplatky za udelenie víza na vstup do MD/ tranzit cez Moldavsko na KO ZÚ Moldavska v Budapešti :
A. vstupné vízum:
1. 1 cesta v priebehu 1 mesiaca 40 USD
2. 2 cesty v priebehu 1 mesiaca 50 USD
3. viac ciest v priebehu 1 mesiaca 70 USD
4. viac ciest v priebehu 2 mesiacov 100 USD
5. viac ciest v priebehu 3 mesiacov 120 USD
6. viac ciest v priebehu 6 mesiacov 160 USD
7. viac ciest v priebehu 12 mesiacov 200 USD
B. tranzitné vízum
1. na 1 prejazd územím Moldavska 20 USD
2. na 2 prejazdy územím Moldavska 40 USD
K tomuto je potrebné uhradiť ešte 5 USD ako administratívny poplatok za spracovanie žiadosti o udelenie víza. O žiadosti o udelenie víza rozhodne konzulárne oddelenie ZÚ Moldavska v Budapešti do 5 pracovných dní od jej prijatia. V prípade vydania víza za 1 pracovný deň sa platí 50% príplatok. Deti do 16 rokov za udelenie víza neplatia.
Pre vstup do Moldavskej republiky síce nie je povinné zdravotné poistenie, avšak vo vlastnom záujme odporúčame cestovné pripoistenie uzavrieť.
Štátne sviatky : 27.8. (Deň vzniku Moldavskej republiky) a 31.8. (Deň jazyka).
11.Mena, kurz: 1 moldavský leu (MOL), mn. č. lei, súčasný kurz (marec 2006) 1 USD = 13 lei (MOL), 1 euro = 15 lei (MOL
12.Možnosti cestovania zo SR do Moldavskej republiky, špecifiká cestnej dopravy:
Vodiči musia mať so sebou platný vodičský a technický preukaz, zelenú kartu a doklady oprávňujúce k riadeniu vozidla. Je potrebné uhradiť ekologický poplatok cca 5 USD. Dopravná vyhláška Moldavskej republiky nepovoľuje požitie alkoholu (0,00%). Je potrebné hlásiť všetky dopravné nehody. Neodporúčame parkovať na odľahlých alebo osamelých miestach.
Do Moldavskej republiky, resp. do hlavného mesta krajiny Kišiňova je možné cestovať autom, lietadlom, resp. vlakom.
Cestovanie osobným automobilom zo SR je najrýchlejšie cez Maďarsko – Budapešť, Debrecín a maďarsko-rumunský hraničný priechod Biharkeresztes/Bors - Oradea a ďalej cez Rumunsko, trasa Cluj -Napoca, Bistriţa, Suceava, Iaşi, Huşi, Albiţa/Leuşeni (hlavný cestný hraničný rumunsko-moldavský prechod) – Kišiňov. Alternatívna trasa vedie od Budapešti cez Segedín na maďarsko-rumunský hraničný prechod Nadlak, Arad, Deva, Sibiu, Brašov, Buzău, Bârlad, Huşi, Albiţa/Leuşeni, Kišiňov. Obe uvedené hlavné trasy sú na maďarskom a rumunskom území v dobrom stave a bezpečné. Cesta od hraníc s Rumunskom po Kišiňov je dlhá asi 100 km. V zimnom období (november-február, marec) je však potrebné na tomto úseku počítať s vysokými snehovými závejmi, ktoré môžu na viac dní zablokovať akúkoľvek automobilovú dopravu. V hlavnom meste Kišiňove sú komunikácie v dobrom stave. Cesty sú celkovo v uspokojivom stave, na mnohých miestach, najmä na hlavných dopravných ťahoch, sú upravené. Na okresných cestách a miestnych komunikáciách sa môžu vyskytovať diery. Označenia sú na pomerne dobrej úrovni, i keď zriedkavejšie ako býva v Európe zvykom. Odporúča sa vziať si na cestu autoatlas. Pri jazde je potrebné počítať so zle zaparkovanou neosvetlenou stavebnou alebo poľnohospodárskou technikou. Pokiaľ nie je možné sa jazde v noci vyhnúť, je potrebné veľmi zvýšiť opatrnosť.
V Moldavskej republiky nie sú diaľnice.Maximálna povolená rýchlosť je 60 km/h, mimo obec 90 km/h a na tzv. „diaľniciach“ 120km/h.
Autobusom je možné sa dopraviť napr. z Bukurešti, odkiaľ premáva každý deň autobusová linka z Gara Filoreta, pričom cesta trvá cca 7 hod.
Letecky je možné sa dopraviť do Kišiňova prostredníctvom pravidelnej leteckej linky ČSA z Prahy, resp. linkami Austrian Airlines, resp. Tirolean Airlines z Viedne s medzipristátím v Budapešti alebo pravidelnou leteckou linkou Moldova Air z Viedne, cez Budapešť do Kišiňova a späť.
Z Bukurešti lieta do Kišiňova pravidelná linka TAROM, AirMoldova (streda, piatok). Cesta trvá cca 1 hod 10 min.
Vlakom je možné cestovať do Kišiňova z Bratislavy rýchlikom Eurocity Panonia cez Budapešť, Solnok, Békešskú Čabu, rumunské mestá Arad, Deva, Sibiu, Brašov, Bukurešť - Gara de Nord) a ďalej treba prestúpiť na rýchlik Bukurešť – Kišiňov. Cesta vlakom trvá asi dva a pol dňa.
13. Druhy a orientačná cena pohonných hmôt: V Moldavsku dostať všetky bežné druhy pohonných hmôt, vrátane bezolovnatého benzínu. K dispozícii sú čerpadlá firmy PETROM, TIROXPETROM, LUKOIL, atď. Cena benzínu : 1 l bezolovnatého benzínu: 10 MOL, 1 l nafty cca 8 MOL.
14. Mena – 1 moldavský leu (MOL), mn. č. lei, 1 USD = 13,9 lei (MOL), 1 euro = 15 lei (MOL)
15. Poplatky pre používateľov cestných komunikácií - Je potrebné uhradiť ekologický poplatok cca 5 USD.
16. Colné a devízové predpisy :Všetky informácie o colných a devízových predpisoch Moldavska je možné nájsť na webovej stránke www.docs.md alebo na stránke Colného riaditeľstva Moldavska www.customs.md. (Tel. číslo na telefónnu ústredňu Colného riaditeľstva Moldavska je 00373-22/543760, 549480). Úprava dovozu a vývozu tovaru do/z Moldavska fyzickými osobami je zakotvená v zákone č. 1569-XV 20.12.2002 o dovoze do Moldavskej republiky a vývoze z jej územia tovaru fyzickými osobami, v Colnom zákonníku Moldavska a iných normatívnych aktoch upravujúcich prepravu tovaru cez colnú hranicu. Dovoz a vývoz valuty fyzickými osobami upravujú normatívne akty Národnej banky Moldavska.
Bez cla môže fyzická osoba dovážať do Moldavska veci osobnej potreby (osobný odev, obuv, kozmetika, parfuméria hygienické potreby a lieky, potraviny v množstve postačujúcom na osobnú potrebu), ako i iný tovar, colná hodnota ktorého neprevyšuje 200 eúr, a ktoré neslúži na obchodnú alebo výrobnú činnosť.
V súlade s vyššie uvedeným zákonom č. 1569-XV môžu fyzické osoby v ústnej forme deklarovať colnému orgánu nasledovný tovar:
1. veci osobnej potreby, dovážané do Moldavska
2. iný tovar dovážaný do Moldavska, colná hodnota ktorého nie je väčšia ako 200 EUR, a ktorý neslúži na obchodnú alebo výrobnú činnosť
3. tovar vyvážaný z Moldavska, colná hodnota ktorého neprevyšuje 1000 EUR, a ktoré neslúži na obchodnú alebo výrobnú činnosť
Vo vyššie citovanom zákone je špeciálne upravená i otázka dovozu/vývozu do/z Moldavska predmetov a bižutérie z drahých kovov, kultúrnych hodnôt, ako i dopravných prostriedkov.
Na dovoz valút platia obmedzenia. Pri dovoze čiastky do 5.000 USD stačí ústna deklarácia, pri čiastke vyššej ako 5.000 USD je nutné vyplniť colnú deklaráciu.
Pre dovoz a vývoz živých zvierat je potrebné platné veterinárne osvedčenie. Pre dovoz a vývoz rastlín sa vyžaduje fytosanitárne osvedčenie.
Cudzinci môžu doviesť/vyviesť do/z Moldavska 1 l tvrdého alkoholu, 5 l piva, 200 ks cigariet.
17. Možnosti rekreačných a kultúrnych aktivít: informácie o cestovaní do Moldavska možno nájsť na webovej stránke http://www.turism.md/eng/, www.ckatos.sk; zeme.sopka.cz, a.i.
18. Orientačné ceny základných potravín: Cena základných potravín sú porovnateľné alebo nižšie ako v SR. 1 l mlieka 6-10 MOL, chlieb 3-4 MOL, syr 15-50 MO, 1 kg mäsa 30-50 MOL. Obvyklá pracovná a predajná doba je 8.00-17.00 hod.
19.Praktické informácie o možnostiach ubytovania a stravovania: Cena jednolôžkovej izby v hoteli strednej kategórie v Kišiňove je cca 60 USD. Informácie o ubytovaní, resp. stravovaní možno nájsť i na webovej stránke www.turism.md.
20. Informácie o možnostiach dovozu a vývozu domácich zvierat: Dovoz domácich zvierat je povolený len s veterinárnym osvedčením.
21. Užitočné telefónne čísla v Moldavsku: Medzinárodný kód krajiny : MD. Volací kód do MD : 00373,Volací kód do Kišiňova : 00373/22, 1. pomoc : 903, Polícia : 902, Požiarnici : 901, Informácia o telefónnych číslach : 22222, Informácia o príchode a odchode vlakov : 252733, Informácia o príchode a odchode lietadiel : 424265, Informácia o príchode a odchode autobusov : 542185, Medzinárodné a medzimestské hovory : 016 88
22.Telefonický kontakt na zastupiteľský úrad SR v Bukurešti: v pracovnej dobe je možné volať na nasledujúce čísla: smerové číslo Bukurešť: 004021/ telefón na centrálu ZÚ: 3006100, – sekretariát ZÚ: 3006107, konzulárne oddelenie ZÚ: 3006103. V mimopracovnej dobe je možné volať na číslo mobilu stálej služby ZÚ – 0744 372 825, eventuálne na mobil konzula 0744 372823. Fax. ZÚ Bukurešť (nepretržitá prevádzka) 004021/ 3006101. E-mail: embassy@bukurest.mfa.sk.
DÔLEŽITÉ INTERNETOVÉ ADRESY V MOLDAVSKEJ REPUBLIKE
www.moldova.org, www.moldova.md
webová stránka obsahujúca všeobecné informácie o Moldavskej republiky (politika, právo, hospodárstvo, cestovanie, kultúra, šport....)
www.mfa.md –stránka MZV Moldavskej republiky
www.parliament.md - stránka parlamentu Moldavskej republiky
www.government.md - stránka vlády Moldavskej republiky
www.customs.md –stránka Colného riaditeľstva Moldavskej republiky obsahujúca kontakt na CR Moldavskej republiky, právne predpisy v colnej oblasti
www.docs.md – obsahuje informácie o všetkých právnych predpisoch Moldavskej republiky
1. http://e-gov.moldova.md/moldova - zoznam ministerstiev a ústredných orgánov štátnej správy MDA
1. Ministry of Foreign Affairs
Address: . 31 August str., 80. Chisinau MD2012, Republic of Moldova
Phone: (+373 22) 578207, 578206, 578205
Fax: (+373 22) 23 23 02
E-mail: secdep@mfa.md
Consular Department
Address: Sfatul Ţarii str., 55 Chisinau MD2012, Republic of Moldova
Telephone: (+373 22) 23 22 29
Fax: (+373 22) 232225
E-mail: consdep@mfa.md
2.http://www.turism.md/eng/
3.http://www.turism.md/eng/wine/ - nasledovné informácie :
The Wine Road
Traditions and Legends
Viticulture and Wine-making in Moldova Today
Vine Growing
Production of Wines
The Poetry of Sparkling Wine
"Divine" (cognac) production
Vermouths. Balsamic Wines and Sherries (Heres)
Wine Collections, Cellars and Underground Towns
International Exhibitions and Wine Tasting Rooms
The Curative Properties of Moldova’s Grapes and Wines
Wine Celebration in Moldova
Route 1. "Open-air and underground Museums"
Route 2. A "divine" route to the north of Moldova
Route 3: "The Dew of Moldova’s Codri"
Route 4: The Golden Grapes of the South
ROAD TRANSPORT REGULATING
AND ENFORCEMENT BODIES in MOLDOVA
Traffic regulations and documents relevant to driving
National competent authorities
Ministry of Transport,
bd. Ştefan cel Mare
+3732251117 +3732546564
Competent control authority
Moldavian Agency of
International Road
Transport (AMTAI),
108,Burebista str.
+3732785809 +3732220657
Technical condition of a vehicle
National competent authorities
Ministry of Transport,
bd. Ştefan cel Mare
+3732251117 +3732546564
Competent control authority
Moldavian Agency of
International Road
Transport (AMTAI),
108Burebista str
+3732785809 +3732220657
Weights and dimensions of a vehicle
National competent authorities
Ministry of Transport,
bd. Ştefan cel Mare
+3732251117 +3732546564
Authority/body in charge of issuing special permits for excess weight and dimensions
Moldavian Agency of International Road
Transport (AMTAI),.
108Burebista str
+3732785809 +3732220657
Market access: international transport of goods by road
National competent authorities
Ministry of Transport,
bd. Ştefan cel Mare
+3732251117 +3732546564
Competent control authority on the use of authorisations by non-residents
Moldavian Agency of International Road
Transport (AMTAI),.
108Burebista str
+3732785809 +3732220657
Market access: international transport of passengers by road
National competent authorities
Ministry of Transport,
bd. Ştefan cel Mare
+3732251117 +3732546564
Competent control authority on the use of authorisations and other related documents by non-residents
Moldavian Agency of International Road
Transport (AMTAI),. 108
Burebista str
+3732785809 +3732220657
Road user charges
National competent authorities
Ministry of Transport,
bd. Ştefan cel Mare
+3732251117 +3732546564
Competent authority/body in charge of collecting and control of charges
Moldavian Agency of International Road
Transport (AMTAI),.
108Burebista str
+3732785809 +3732220657
Veterinary and phytosanitary control
National competent authorities
Ministry of Agriculture +3732233427 +3732233427
Competent control authority
Veterinary Body
Phitosanitary Body
+3732542281
+3732587618
+3732542281
+3732587618
Transport of dangerous goods
National competent authorities
Ministry of Transport,
bd. Ştefan cel Mare
+3732251117 +3732546564
Authority/body in charge of special authorisations
Science Centre of Traffic Safety
+3732558446 +3732558442
Competent control authority/body
Moldavian Agency of International Road
Transport (AMTAI),.
108Burebista str
+3732785809 +3732220657
Social regulations (driving and rest hours)
National competent authorities
Ministry of Transport,
bd. Ştefan cel Mare
+3732251117 +3732546564
Competent control authority
Moldavian Agency of International Road
Transport (AMTAI),
108 Burebista str.
+3732785809 +3732220657
Customs and transit regulations
Custom Departament
Str. Columna 65
AITA
+3732273061
+3732278833
+3732273061
+3732278838
Competent authorities/bodies in charge of T and TIR regimes
Custom Departament
Str. Columna 65
+3732273061 +3732273061
Ministry of Transport
Phone Fax
Ministry of Transport
+3732251117 +3732546564
Road Transport Department - Section of Freight
Transport
+3732251132 +3732546564
Road Transport Department - Section of Passenger
Transport
+3732251129 +3732546564
Department of international relations
+3732251130 +3732546564
Associations of International Road Transport Operators
Freight transport
+3732278833
Passenger transport
V nadväznosti na stanovené úlohy na rok 2006 v oblasti konzulárneho spravodajstva Vám v prílohe zasielame aktuálne informácie o podmienkach cestovania v Rumunsku a Moldavskej republike v roku 2006.
Vybavuje: M.Hanusová, konzul
Schválil: Ján Šoth, veľvyslanec SR
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Adresa : Euro-Brew s.r.o., Hlboká 22, 917 01 Trnava Tel. : +421 33 53 418 53, Fax : +421 33 53 418 52, E-mail : info@eurobrew.sk |
|
|