|
|
|
|
|
|
Poďakovanie Ministerstva zahraničných vecí USA slovenským vojakom v Afganistane - Zástupkyňa námestníka Ministerstva zahraničných vecí Spojených štátov amerických pre Európu a Euroáziu Marie L. Yovanovitchová poďakovala slovenským vojakom v Afganistane. Slovenskí špecialisti na zneškodňovanie výbušných systémov (EOD) sa vyznamenali 27. októbra 2011 počas neúspešného útoku ozbrojencov na spojeneckú základňu v Kandaháre. Slovenskí vojaci identifikovali a zničili auto naložené výbušninami, ktoré chceli nepriateľské sily použiť pri útoku proti príslušníkom afgánskych vojsk a medzinárodných jednotiek ISAF. Marie L. Yovanovitchová v komunikácii so slovenským veľvyslancom v USA Petrom Burianom uviedla, že práca slovenských vojakov pri záchrane životov je ďalším prejavom dobrého americko-slovenského partnerstva a spolupráce v rámci spojeneckej operácie ISAF v Afganistane.
Poďakovanie Ministerstva zahraničných vecí USA slovenským vojakom v Afganistane
8.11.2011
MZV |
Vojaci slovenskej špeciálnej jednotky prežili v Afganistane výbuch - Dvadsať vojakov žilinského 5. pluku špeciálneho určenia už má za sebou prvé dva mesiace služby v operácii ISAF v Afganistane. Súčasťou ich pôsobenia v misii bol už aj prvý útok, počas ktorého pod ich vozidlom vybuchol nástražný výbušný systém. Podobné útoky sú už v súčasnosti bežnou súčasťou vojny v Afganistane.
Podľa informácií spravodajského portálu tvnoviny.sk v obrnenom vozidle, ktoré išlo v konvoji, sa počas útoku nachádzalo šesť osôb, z toho traja boli Slováci. Pri útoku sa im nič nestalo.
"Poviem pravdu, že som bol najskôr vnútorne veľmi napätý, ako to zapôsobí na psychický stav predovšetkým tých vojakov, ale aj celého toho kolektívu, ako to bude pôsobiť na ich výkon v ďalšom pôsobení a naozaj som hrdý na to, že títo vojaci sú perfektne pripravení. Zvládli to, dokázali sa veľmi rýchlo otriasť z tohto incidentu," komentoval pre TASR náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Ľubomír Bulík. Rezort obrany detaily incidentu nechcel komentovať.
Misia našich vojakov v Afganistane je podľa Bulíka veľmi dôležitou oblasťou pre získanie nových skúseností i prezentáciu spôsobilosti našej armády. "Fungujú naozaj veľmi dobre a ďalej si plnia tú misiu, pre ktorú sú tam - to znamená príprava špeciálnych síl afganskej národnej armády, s tým, že pôsobia nielen z hľadiska ich výcviku, ale už aj majú spoločné konvoje a spoločné akcie," priblížil Bulík.
V auguste účastníka podobného incidentu, armádneho zdravotníka rotného Martina T., ocenil prezident Ivan Gašparovič medailou Za statočnosť.
piatok 4. 11. 2011 TASR 2011
|
Na Cyprus odídu ďalší slovenskí vojaci - Od tohto mesiaca však na Cypre bude slovenská misia menšia o 39 vojakov.
BRATISLAVA. V priestoroch civilnej časti letiska Sliač sa vo štvrtok uskutoční slávnostná rozlúčka s príslušníkmi Ozbrojených síl Slovenskej republiky, ktorí odchádzajú do vojenskej operácie UNFICYP na Cypre. Momentálne na Cypre pôsobí 198 slovenských vojakov.
Od tohto mesiaca však na Cypre bude slovenská misia menšia o 39 vojakov. Nahradia ich profesionálni vojaci zo Srbska, ktorí prejavili záujem pôsobiť v misii UNFICYP pod slovenským velením. Dohodli sa na tom ministerstvá obrany oboch krajín. Tento mesiac teda príde na Cyprus pod slovenské velenie 39 srbských vojakov, ktorí budú pôsobiť ako strážna čata v Sektore 4.
Minulý rok predstavovali náklady na túto misiu slovenských vojakov 8,6 milióna eur. Z tejto sumy refunduje OSN, pod ktorej vlajkou misia pôsobí, iba časť výdavkov. Vlani to bolo 3,4 milióna eur. Náklady ministerstva tak dosiahli 5,2 milióna eur. Percentuálny pomer refundácie OSN pritom klesá.
Napríklad v roku 2006 dalo ministerstvo obrany na misiu 3,2 milióna eur, OSN prispelo sumou 5,3 milióna eur. Z 37-percentného podielu na nákladoch na túto misiu sa tak dostal rezort obrany až na 60 percent.
19.09.2011 SITA |
Vojenské misie nás vlani stáli 48 miliónov eur - Náklady na operácie a misie v roku 2010 vzrástli oproti roku 2009 o 9,23 percenta. V roku 2011 sa očakáva ďalší nárast výdavkov na operácie.
BRATISLAVA. Náklady na pôsobenie slovenských vojakov v operáciách a misiách medzinárodného krízového manažmentu z roka na rok rastú. Upozorňuje na to hodnotiaca správa, ktorú dnes schválila vláda. Vlani misie vyšli na 48,4 milióna eur, pričom v roku 2004 to bolo 16,6 milióna eur. Podľa autorov materiálu „je potrebné zaoberať sa rôznymi aspektmi tohto pôsobenia a jeho skvalitnenia, na jednej strane na úrovni Ministerstva obrany SR a na druhej strane na úrovni vlády SR“. Z rozpočtových zdrojov ministerstva obrany išlo vlani 45 miliónov eur, 3,4 milióna boli refundácie OSN.
Náklady na operácie a misie v roku 2010 vzrástli oproti roku 2009 o 9,23 percenta. V roku 2011 sa očakáva ďalší nárast výdavkov na operácie a misie až na úroveň 52,2 milióna eur.
Podľa rezortu obrany by mala byť v konfliktných regiónoch lepšia koordinácia všetkých dostupných foriem pomoci (vojenskej, civilnej, rozvojovej) a zároveň presadzovania hodnôt a záujmov Slovenska. „V tejto súvislosti je potrebné, aby sa aj Slovenská republika sústreďovala okrem zabezpečenia pôsobenia OS SR v operáciách a misiách aj na budovanie kapacít civilného krízového manažmentu,“ napísali v správe.
Pôsobenie našich vojakov v misiách by sa malo zlepšiť zhodnotením aktuálne poskytovaných príspevkov armády do zahraničných operácií. Cieľom je poskytovať kvalitnejšie príspevky s vyšším transformačným potenciálom pre rozvoj ozbrojených síl v súlade s Cieľmi síl NATO a ďalšími záväzkami vyplývajúcimi z členstva v medzinárodných organizáciách a s prihliadnutím na finančné možnosti Ministerstva obrany SR.
V operácii ISAF v Afganistane zhodnotia predovšetkým účasť multifunkčnej ženijnej jednotky, ktorá v poslednom období čoraz menej plní svoj účel a taktiež účasť v provinčnom rekonštrukčnom tíme v Tarin Kowt. Podľa materiálu má bez pridelenia finančných prostriedkov minimálny prínos pre realizáciu projektov. „Výzvou do budúcnosti je aj zníženie výrazného percentuálneho podielu strážnych jednotiek (viac ako 69 %) s malým prínosom pre transformáciu OS SR na celkovom príspevku Slovenskej republiky v operácii ISAF a ich postupné nahradenie inými príspevkami s väčším prínosom pre rozvoj OS SR,“ uvádza sa v
Pri plánovaní a vysielaní jednotiek sa ministerstvo obrany bude snažiť, aby nasadené jednotky do operácií a misií mali organický, teda celistvý charakter a posielali ich spolu so svojimi nadriadenými prvkami velenia. Po návrate by mali byť schopné preniesť skúsenosti získané počas nasadenia do výcviku ďalších jednotiek. Okrem toho sa chcú zamerať napríklad na dôsledný výber personálu na veliteľské pozície. Pred nasadením do operácie je podľa autorov správy potrebné zlepšiť kvalitu výcviku s cieľom lepšej pripravenosti vysielaných jednotiek na plnenie konkrétnych úloh. V oblasti logistického zabezpečenia je potrebné zabezpečiť materiál pre rotujúce jednotky v dostatočnom predstihu pred nasadením do operácie a spružniť systém zásobovania misií.
Slovensko malo vlani v operáciách a misiách medzinárodného krízového manažmentu menej vojakov ako rok pred tým. V roku 2010 ich v zahraničí pôsobilo 520, v roku 2009 to bolo 619 – čo predstavuje medziročný pokles o 19 percent. Ten spôsobilo stiahnutie príslušníkov Ozbrojených síl SR z operácie KFOR v Kosove a dočasne aj proces reštrukturalizácie kontingentu v operácii ALTHEA v Bosne a Hercegovine. V prioritnej operácii ISAF bol v roku 2010 zvýšený počet vojakov oproti roku 2009 o 30 percent, z 241 na 314 príslušníkov ozbrojených síl.
Vlani slovenskí vojaci pôsobili v siedmich operáciách a misiách v šiestich krajinách na dvoch kontinentoch. Pod velením NATO boli tri operácie ( ISAF v Afganistane, KFOR, veliteľstvo NATO v Sarajeve), ďalšie dve operácie boli pod vlajkou EÚ (ALTHEA, EUMM v Gruzínsku) a dve misie pod velením OSN (UNFICYP na Cypre, UNTSO na Blízkom východe).
24.08.2011 SITA |
Generál Bulík odmenil pyrotechnikov z Afganistanu - Po prvýkrát naši špecialisti pôsobili mimo základne v bojovej činnosti spoločne s americkými vojakmi.
BRATISLAVA. Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generál Ľubomír Bulík dnes na Ministerstve obrany SR prijal troch pyrotechnikov, ktorí do júna pôsobili v Afganistane, poďakoval sa im za vynikajúco odvedenú prácu a odmenil ich vecným darom.
"Uvedomujeme si náročnosť vašej práce, jej zodpovednosť a neustále riziko, ktoré vás sprevádza na každom kroku. Nie sú to len frázy, každodenné udalosti v Afganistane dokazujú, že prevažnú väčšinu zranení a úmrtí spôsobujú najmä nástražné výbušné systémy,“ povedal náčelník generálneho štábu počas príhovoru.
Odmenení vojaci pôsobili ako pyrotechnici špecialisti zásahového tímu jednotky EOD (Explosive Ordnance Disposal - likvidácia výbušných systémov) pre Task Force Paladin RC South. Nasadení boli v americko-kanadskom kempe priamo v meste Kandahár a po prvýkrát naši špecialisti pôsobili mimo základne v bojovej činnosti spoločne s americkými vojakmi.
Medzi ich hlavné úlohy patrila detekcia, identifikácia, vyhodnocovanie situácie a možných hrozieb, neutralizácia, zaistenie, vyslobodenie a finálna likvidácia nevybuchnutých nástražných výbušných prostriedkov. Počas svojho pôsobenia absolvovali množstvo výjazdov k nahláseným nástražným systémom.
Prevažná väčšina z nich bola falošná, napriek tomu nechýbal ani zásah počas prestrelky spojeneckých jednotiek s talibancami trvajúci takmer celú noc, nasadenie vo väznici po úteku väzňov či použitie robota v mešite.
„Ozbrojené sily SR sú na dobrej ceste vymeniť kvantitu za kvalitu. Slovensko môže byť právom hrdé na to, že je vedúcou krajinou štátov NATO v oblasti EOD,“ povedal generál Bulík. Na záver skonštatoval, že velenie Ozbrojených síl SR hľadá vhodné možnosti ako využiť skúsenosti vojakov, ktorí absolvovali zahraničné operácie a zároveň ako ich motivovať a udržať v ozbrojených silách tak, aby predstavovali prínos aj pre ďalších záujemcov o túto prácu.
štvrtok 21. 7. 2011 SITA 2011
|
Medaily pre slovenských vojakov na Cypre - Dňa 22. júna 2011 boli novým príslušníkom misie UNFICYP, ktorí splnili podmienku nepretržitej služby v misii minimálne 3 mesiace, slávnostne udelené a odovzdané medaily za službu v mierovej misii UNFICYP na Cypre.
Slávnostný akt odovzdávania medailí sa odohral pri západe slnka na ploche starého letiska v Nikózii, ktoré je súčasťou nárazníkovej zóny a územia chráneného silami OSN. Svojim príhovorom ho otvorili najvyšší politický predstaviteľ misie Lisa BUTTENHEIM (Chief of Mission) a veliteľ jednotiek UNFICYP Maj Gen Chao LIU (Force Commander), ktorí prítomným vojakom poďakovali za ich doterajšiu službu. Slávnosti sa zúčastnili spoločne všetky kontingenty slúžiace v misii. Medzi pozvanými hosťami nechýbali politickí a diplomatickí predstavitelia participujúcich krajín a civilní aj vojenskí príslušníci misie. Slávnostné pochodovanie jednotiek na úvod a aj v závere sprevádzala vojenská hudba z Veľkej Británie.
Naši vojaci vzorne reprezentovali a reprezentujú Slovenskú republiku a jej ozbrojené sily a svojim vystupovaním prispievajú k dobrému menu Slovákov na Cypre. Medaily si právom zaslúžia.
Medaila má tri pruhy, biely v strede a dva modré OSN na oboch koncoch. Pruhy sú oddelené dvoma úzkymi prúžkami, tmavo modrá symbolizuje Stredozemné more.
22.06.2011
Zdroj: www.mod.gov.sk
|
Zmena názvu asociácie UN - Veterán Slovakia - Zmena názvu asociácie
Vážení členovia, sympatizanti a partneri,
dňom 1. marca 2011 vstúpili do platnosti zmeny, ktoré boli schválené na návrh orgánov asociácie v decembri 2010. Asociácia ÚN-VETERÁN SLOVAKIA začala používať nový názov –
„ÚNIA VOJNOVÝCH VETERÁNOV SLOVENSKEJ REPUBLIKY“ (skratka ÚVV SR).
Uvedená zmena bola súčasne s príslušnými úpravami stanov v zmysle platnej legislatívy vykonaná aj v evidencii na MV SR pri zachovaní IČO a čísla registrácie.
Riadiaci výbor na základe takejto zásadnej zmeny rozhodol, že počas prechodného obdobia do 1. mája 2011 budú vykonávané potrebné úpravy na našej webovej stránke. Členská základňa bude priebežne informovaná o vplyve týchto zmien na organizačnú štruktúru a činnosť Únie.
Viceprezident pre organizačné záležitosti
plk. v.v. Ing. Pavel Marko
|
NATO uzavrie viaceré základne, chce znížiť náklady - Veliteľstvá spoločných síl naďalej ostanú v holandskom Brunssume a talianskom Neapole, zatiaľ čo hlavné námorné veliteľstvo NATO bude v britskom Northwoode.
BRUSEL. Severoatlantická aliancia zníži počet svojich hlavných základní zo súčasných 11 na sedem. Cieľom je obmedziť náklady a zdvojené využívanie prostriedkov, oznámili dnes predstavitelia NATO, uviedla agentúra Reuters.
Opatrenia, ku ktorým patrí uzavretie spoločného veliteľstva v Lisabone - jedného z troch takýchto zariadení - a zmenu leteckej základne v tureckom Izmire na pozemné veliteľstvo, povedú k zrušeniu viac ako 4000 pracovných miest.
NATO zatvorí tiež pozemné základne v nemeckom Heidelbergu a v španielskom Madride, ako aj námornú základňu v Neapole. Portugalsku má stratu lisabonskej základne kompenzovať umiestnenie mobilného námorného veliteľstva.
Veliteľstvá spoločných síl naďalej ostanú v holandskom Brunssume a talianskom Neapole, zatiaľ čo hlavné námorné veliteľstvo NATO bude v britskom Northwoode a hlavné veliteľstvo vzdušných síl v nemeckom Ramsteine.
Dohodu dosiahnutú na dvojdňovom zasadnutí ministrov obrany členských krajín, ktoré sa dnes končí v Bruseli, oznámil generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen s tým, že schválené opatrenia urobia alianciu "štíhlejšou a flexibilnejšou", ako aj "cenovo prístupnejšou".
Oznámenie NATO uvádza, že reformy by mali znamenať zníženie personálu veliteľstiev zo súčasných 13.000 na 8800 osôb.
9.06.2011 TASR |
Ľ.GALKO: Ak sa potvrdia škrty v rozpočte MO, o prácu by mohlo prísť 4000 vojakov - Bratislava 2. júna (TASR) - V prípade, že sa potvrdia ďalšie škrty v rozpočte Ministerstva obrany (MO) SR na rok 2012 a predbežné limity, v rámci ktorých dostane rezort 746 miliónov eur, čakajú ho drastické riešenia. Priznal to dnes minister obrany Ľubomír Galko (SaS) s tým, že v takom prípade by mohlo hroziť prepustenie 4000 vojakov či zrušenie nadzvukového letectva.
Podľa Galka ministerstvo sa už pripravilo na všetky možné riešenia, ktoré mu z budúcoročného rozpočtu vyplynú a vytvorilo koncepciu s hranicami, čo bude musieť spraviť v prípade, ak dostane akúkoľvek finančnú čiastku. "Je tam napríklad zrušenie Centra výnimočnosti, ktoré sme pred niekoľkými týždňami otvorili. To je unikátne pracovisko, ktoré máme v Trenčíne. Je to prvé certifikované pracovisko NATO na Slovensku," zdôraznil minister na margo možnosti, že by budúcoročný rozpočet jeho rezortu nepresiahol čiastku 0,98 percenta HDP.
"To isté platí aj o rušení a obmedzovaní niektorých spôsobilostí, a to isté sa týka aj našej účasti na operáciách medzinárodného krízového manažmentu," pokračoval Galko. Podľa neho Slovensko má dostatočné vojenské prostriedky, aby vo svojich medzinárodných povinnostiach pokračovalo aj naďalej, podmienkou je však podľa neho iné financovanie.
Šéf rezortu obrany SR počas dnešnej konferencie Strategického hodnotenia obrany, ktorá sa koná v Bratislave, tiež kritizoval predchádzajúcu vládu za škrty v rezorte obrany na úkor riešenia hospodárskej krízy. Podľa jeho slov najzásadnejšou chybou bolo, keď sa v roku 2009 pridelilo rezortu o 21 percent menej financií. "Žiaľ, musím konštatovať, že aj naša vláda v tomto roku skresala už neuveriteľne okresaný rezort obrany o ďalších sedem percent," uviedol Galko.
|
Na misiu do Afganistanu odišla z Martina aj žena - Začiatkom budúceho týždňa odíde do Afganistanu z Martina výnimočná slovenská rotácia. Na pár mesiacov je v nej aj jediná žena Ľubica Vojtová.
MARTIN. Pozemné sily do Afganistanu vysielajú celkovo 216 profesionálnych vojakov. Spolu s nimi odchádzajú plniť úlohy operácie ISAF aj piati americkí vojaci, hlavný poddôstojník ozbrojených síl štábny nadrotmajster Richard Fabricius, hovorca Ozbrojených síl Milan Vanga a tiež prvá slovenská profesionálna vojačka štábna nadrotmajsterka Ľubica Vojtová, ktorá pôsobí v Martine.
Minister obrany Ľubomír Galko povedal, že sa naňho obrátilo viacero vojačiek, ktoré sa chceli dostať do Afganistanu. Pôvodne mali ísť tri, napokon ide len Ľubica Vojtová, ktorá bude veliacou dôstojníčkou strážnej čaty. Jej špeciálnou úlohou bude zanalyzovať možnosti pôsobenia žien v tejto misii. Ako povedal minister, do budúcnosti na túto misiu môže ísť viac žien.
„Je to výnimočný pocit a pocta, že mi nadriadení prejavili takto dôveru. Beriem to ako posun vojačiek, že sa dokážu vyrovnať profesionálnym vojakom,“ povedala Ľubica Vojtová, ktorá tvrdí, že je schopná nahradiť hociktorého vojaka vo svojom tíme.
Doma na pol roka necháva dvoch synov, o ktorých sa bude starať jej matka. Pre Ľubicu Vojtovú je táto misia už druhou, prvýkrát bola v Kosove.
27. 5. 2011 Miroslava Dírerová
SME |
Najstarší žijúci generál: Keď prichádza zmena, armáda stráca pôdu pod nohami - Najstarší žijúci generál na Slovensku, generálmajor vo výslužbe Ján Samuel Strcula oslávil 99. narodeniny. Medzi gratulantmi nechýbal minister obrany Ľubomír Galko, ktorý ho ocenil Pamätnou medailou ministra obrany II. stupňa.
Najstaršie žijúci generál na Slovensku vo výslužbe Ján Samuel Strcula bol ocenení pri príležitosti životného jubilea 99 rokov života od ministra obrany Ľubomíra Galka
"Generál Strcula nastúpil na základnú vojenskú službu v roku 1936 a potom celých 36 rokov nevyzliekol vojenskú uniformu. V armáde pôsobil nielen v mierových podmienkach, ale aj počas vojny a ja si myslím, že by mal byť živým odkazom a živým symbolom aj pre dnešných vojakov," povedal Galko.
Ján Samuel Strcula nastúpil na základnú vojenskú službu v októbri 1936 v 201. delostreleckom pluku v Ružomberku, do Vojenskej akadémie v Hraniciach na Morave o rok neskôr. O necelých 20 rokov v apríli 1954 ho vymenovali do hodnosti generálmajora. Do zálohy odišiel v roku 1972. Počas svojho pôsobenia v armáde získal viac ako desať vyznamenaní.
"V armáde dominovalo to naše, spoločné, spoločne sme šli za svojím cieľom. V armáde boli dôležité tie dobré vlastnosti, tie zlé sme museli odložiť do prachu," povedal oslávenec. Ako dodal, najťažšie chvíle v armáde zažil pri spoločenských zmenách.
"Keď príde spoločenská zmena, armáda stráca pôdu pod nohami a musí rýchlo hľadať novú základňu. Ťažko si viete predstaviť situáciu vojaka z povolania, keď krachla prvá republika a zmenila sa orientácia armády," dodal s tým, že ani za slovenského štátu nepodľahla armáda fašistickej ideológii. Naopak, demokratické princípy v nej sa ešte upevňovali.
Generál Strcula je už takmer štyri desaťročia vo výslužbe. Po skončení aktívnej vojenskej kariéry sa začal venovať rezbárstvu. "Keď som už nebol v spoločnosti využitý tak ako predtým, hľadal som možnosť nejako sa zamestnať. Odmalička bol môj najlepší kamarát nožík, a tak so sa začal venovať rezbárstvu. Keď sa mi páči nejaký prejav alebo výjav, tak ho hodím na dosku a vyrežem. Je to maľba nožíkom," povedal stále vitálny generál.
TASR 4. mája 2011 |
Irackí piloti vrtuľníkov Mi-17 sa budú pripravovať na leteckých simulátoroch vyrobených slovensko - americkým konzorciom v Trenčíne (Publikované dňa: 08.04.2011) - Slovenská firma VRM, a. s. Trenčín vyrobila v spolupráci s dvomi americkými firmami prvý letecký simulátor určený na výcvik pilotov vrtuľníkov Mi-17 irackých ozbrojených síl.
Jedná sa o mimoriadne sofistikovaný výrobok s vysokou pridanou hodnotou.
Pri výrobe simulátorov našlo na Slovensku prácu 70 ľudí, výroba ďalších simulátorov pre iracké ozbrojené sily a ďalších zákazníkov im zabezpečí prácu na ďalšie tri roky. VRM Trenčín je tak po firme Way Industries, a. s.
Krupina druhou slovenskou firmou, ktorej sa podarilo presadiť v tomto teritóriu s pôvodným výrobkom obranného priemyslu. Way Industries dodala do Iraku doteraz spolu 28 ks odmínovacích kompletov Božena, čím sa táto krajina stala zatiaľ ich najväčším odberateľom.
Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí SR
Telefón: 00421-2 / 5978 3981
Fax: 00421-2 / 5978 3999 (3989)
E-mail: tlac@mzv.sk
|
Spolupráca OS SR s Bundeswehrom je prínosom pre obidve strany - 18.3.2011
Vzájomná výmena skúseností a stav prípravy deklarovaných jednotiek boli predmetom vojensko-štábnych rozhovorov medzi ozbrojenými silami SR a Bundeswehrom, ktoré sa uskutočnili 15. - 17. marca na Veliteľstve pozemných síl OS SR v Trenčíne.
Vedúcim delegácie Spolkovej republiky Nemecko je zástupca veliteľa Pozemných síl nemeckých ozbrojených síl brigádny generál Erich Könen, ktorý na pôde Veliteľstva pozemných síl rokuje so slovenskou delegáciou vedenou zástupcom veliteľa PS brigádnym generálom Ondřejom Novosadom.
Témami v poradí siedmeho vzájomného stretnutia sú príprava Bojových skupín EÚ (EU Battle Groups) a deklarovaných Síl rýchlej reakcie NATO NRF 2012 a NRF 2013 (NRF – NATO Response Forces), ako aj možnosti vzájomnej vojenskej spolupráce v oblasti využívania výcvikových priestorov oboch krajín.
Pracovné stretnutie je zamerané aj na vzájomnú výmenu skúseností z operácie ISAF a pôsobenie v operačných výcvikových a styčných tímoch (OMLT Operating Mentoring and Liaison Team), ktorých úlohou je cvičiť Afganskú národnú armádu. V rozhovoroch sa dotkli aj témy ochrany síl vo vojenských operáciách počas presunov jednotiek a ochranu táborov. Súčasťou rokovania boli aj prezentácie jednotlivých výcvikových priestorov so zameraním sa na možnosti ich vzájomného využívania výcvikových priestorov oboch krajín.
Obidve strany sa zhodli na rozvoji ďalšej spolupráce v oblasti výcviku boja proti povstalcom (COIN – Counter Insurgency), a likvidácie nástražných výbušných systémov (EOD Explosive Ordnance Diposal) v rámci prípravy jednotiek na pôsobenie v zahraničných vojenských operáciách.
Podľa veliteľa Pozemných síl OS SR generálmajora Jána Salaganiča je úzka bilaterálna spolupráca ozbrojených síl SR s Bundeswehrom v oblasti výmeny skúseností prínosom pre obidve strany, a preto na záver oficiálneho rokovania vyslovil presvedčenie, že v budúcnosti sa oblasti vzájomnej spolupráce budú ešte rozširovať.
Zdroj: www.mod.gov.sk
|
Špecialisti cvičia boj v meste pred nasadením do Afganistanu - Taktické postupy boja v zastavaných oblastiach cvičili v Lešti príslušníci 5. pluku špeciálneho určenia zo Žiliny v súvislosti s ich očakávaným nasadením v Afganistane.
BRATISLAVA. Výcvik zameraný na pohyb v obývaných priestoroch, obsadzovanie budov a riešenie nečakaných situácií Žilinčanov preveril nielen po odbornej stránke, ale aj po stránke fyzickej a psychickej. Inštruktori, ktorí zároveň hodnotili činnosť jednotiek, počas týždňového výcviku zvyšovali náročnosť jednotlivých úloh s cieľom pripraviť jednotku čo najkvalitnejšie.
S prípravou žilinských výsadkárov vyslovil spokojnosť aj minister obrany Ľubomír Galko. "Chlapi z piateho pluku špeciálneho určenia sú špičkoví profesionáli, ktorých NATO v Afganistane potrebuje a určite ich prítomnosť ocení," dodal Galko na margo jesenného nasadenia jednotky v operácii ISAF.
Systematické obsadenie finálneho objektu, ako žilinskí výsadkári odborne nazývajú ovládnutie budovy, začína samotným zasadením - infiltráciou jednotky do priestoru operácie, nasleduje vyhodnotenie situácie s dôrazom na ochranu príslušníkov jednotky a ich taktické správanie. Základná úloha vniknúť do budovy a vyriešiť vzniknutú situáciu vo vnútri si vyžaduje absolútne zladenie celej jednotky. Od súhry tímu závisia životy vojakov, ale aj civilistov, ktorí sa nachádzajú v priestore. Dodržanie zásad smeruje k znižovaniu počtu civilných obetí, čo je v operácii ISAF základné pravidlo. Po splnení úlohy jednotka z priestoru odchádza.
Výcvikový priestor Vojenského obvodu Lešť poskytuje ideálne podmienky na simuláciu rôznych incidentov, čo je obrovský prínos pre cvičiace jednotky. Výcvikové zariadenie Jakub Village umožňuje cvičiacim riešiť úlohy v rôznych svetelných podmienkach, rozmiestniť celú škálu terčových manévrov, simuláciu nástražného výbušného systému, čo vycvičenú jednotku predurčuje plniť tie najnáročnejšie úlohy v podmienkach operácie ISAF v Afganistane.
Na cvičenie sa prišiel osobne pozrieť aj náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generál Ľubomír Bulík, ktorý vyjadril spokojnosť s vedením výcviku. Príslušníkom 5. pluku špeciálneho určenia zdôraznil potrebu ich vycvičenosti na najvyššej kvalitatívnej úrovni. "Partnerstvo a vojenská asistencia v operácii je vašou hlavnou úlohou, preto je úplná interoperabilita s partnerskými jednotkami kľúčová pre splnenie vašich úloh pri pomoci afganským bezpečnostným silám," povedal generál príslušníkom pluku cvičiacim v Lešti.
Príslušníci žilinského pluku by mali začať pôsobiť v Afganistane v druhej polovici tohto roka po boku amerických špeciálnych síl (SOF Special Operation Force). Medzi ich hlavné úlohy bude patriť výcvik afganských špeciálnych policajných jednotiek.
piatok 18. 3. 2011 TASR 2011
www.sme.sk |
Slovensko začne veliť časti operácie ALTHEA - BRATISLAVA. Slovensko sa v pondelok stane veliacou krajinou časti medzinárodnej operácie ALTHEA v Bosne a Hercegovine. Minister obrany Ľubomír Galko schválil prevzatie úlohy vedúcej krajiny v regionálnom koordinačnom centre juh operácie ALTHEA. Doteraz v regióne juh tejto operácii velili dôstojníci z Nemecka.
"Pre Slovensko je to významná vec. Byť vedúcou krajinou znamená medzinárodnú prestíž. Túto ponuku sme zvažovali niekoľko týždňov. Som rád, že sme sa napokon takto rozhodli,“ vyhlásil pred časom minister obrany Ľubomír Galko.
Okrem doterajších úloh, ktoré budú slovenskí vojaci plniť v rámci styčných pozorovacích tímov, preberú aj zodpovednosť za koordináciu aktivít s ostatnými zúčastnenými krajinami, udržiavanie kontaktu s miestnymi orgánmi a komunikáciu s veliteľstvom celej operácie ALTHEA.
Vojaci tento rok v misii plnia nové úlohy. K ich povinnostiam patrí monitorovanie bezpečnostnej situácie, kontakt s miestnym obyvateľstvom a demonštrácia prítomnosti bezpečnostných jednotiek EÚ. V Bosne a Hercegovine v tábore Butmir 2 v Sarajeve pôsobila do 17. decembra 2010 slovenská strážna jednotka. Tento rok začali v Bosne pracovať aj LOT tímy (Liaison Observation Team – styčný pozorovací tím).
Označované sú aj ako LOT house, keďže tieto tímy nesídlia na vojenských základniach, ale vojaci pracujú a žijú v prenajatých domoch priamo v priestore dislokácie. Tri slovenské LOT tímy, ktoré majú po jedenástich vojakoch, začnú plniť úlohy od 1. marca na juhu krajiny.
Ďalší štyria príslušníci OS SR by mali od marca pôsobiť na veliteľstve EUFOR Juh, jeden z nich plní funkciu slovenského národného predstaviteľa, ktorý je okrem iného povinný mať prehľad nad slovenskými jednotkami v priestore operácie.
Ozbrojené sily Slovenskej republiky menia svoj príspevok do operácie ALTHEA od začiatku tohto roka. Vtedy bola stiahnutá strážna čata. Tá v Bosne a Hercegovine pôsobila od roku 2005. Strážnu čatu nahradili práve profesionálni vojaci pridelení do styčných pozorovacích tímov.
"Prijali sme také opatrenia, aby prevzatie úlohy vedúcej krajiny nezvýšilo naše finančné náklady ani o cent,“ zdôraznil minister Galko.
Slovensko má v operácii ALTHEA mandát na 51 vojakov, v súčasnosti ich v krajine pôsobí 46.
SITA 27.02.2011 |
Nemecká armáda bude možno brať aj cudzincov - Nemecké ozbrojené sily zvažujú zmeny, ktoré by im umožnili prijímať aj cudzincov, napísal dnes týždenník Focus v článku o plánoch armády.
V Nemecku sa v júni oficiálne skončí branná povinnosť, súčasní branci sú poslední.
Ozbrojené sily boli doteraz tradične čisto nemecké. Na rozdiel od USA, ktoré najímajú do ozbrojených síl aj cudzincov, či Francúzska s jeho zahraničnou légiou, Nemci doteraz nebrali do ozbrojených zložiek ľudí bez nemeckého občianstva.
Focus napísal, že zvažujú upustiť od požiadavky na občianstvo, trvajú však na ľuďoch, ktorí už dlho žijú v Nemecku. To znamená, že budú hovoriť dobre po nemecky, ako napríklad mladí Turci, ktorí vyrástli v Nemecku.
Zdroj: DPA
TASR 13.02.2011
|
Rezort obrany predal 37 tankov za 824-tisíc eur - Ministerstvo obrany predalo vo verejnej súťaži 37 tankov spoločnosti MSM s.r.o., ktorá ponúkla najvyššiu cenu. Rezort obrany predal tanky T-72, ktoré sú pre armádu nepoužiteľné, za 823 990 eur, hoci ich znalecká cena bola zhruba polovičná, tvrdí hovorca ministerstva Ivan Rudolf.
"Pre mňa čestnosť a transparentnosť nie sú iba prázdne slová. Kým my sme za tanky v hodnote 400-tisíc získali 824-tisíc eur, tak vedenie rezortu obrany počas vlády Smeru predalo lepšie tanky v hodnote vyše milióna eur iba za 156-tisíc, teda za 15 percent hodnoty," uviedol minister obrany Ľubomír Galko.
Podľa zmluvy medzi ministerstvom a spoločnosťou MSM Martin musí firma všetky tanky fyzicky zlikvidovať do 48 mesiacov od prevzatia. Spoločnosť môže narábať s vojenským materiálom výlučne v súlade s udelenou licenciou na obchodovanie s vojenským materiálom. Ak by postupovala nad jej rámec, spoločnosť môže prísť o licenciu a zároveň jej hrozia sankcie v závislosti od závažnosti porušenia predpisov.
"Konkrétne tento predaj považujeme za maximálne výhodný pre rezort a pre celé Slovensko," uzavrel minister Galko s tým, že keď postupovali transparentne, dokázali vysúťažiť oveľa vyššiu sumu ako minulé vedenie rezortu.
Do poslednej verejnej súťaže na predaj 37 tankov T-72 sa prihlásilo osem spoločností. Tri zbrojárske firmy však nesplnili základné podmienky súťaže, preto ich ponuky ani nevyhodnocovali. Z cenových ponúk od firiem MSM Martin, PPS Vehicles Detva, Robus Krupina, VOP Nováky a VOP Trenčín bola najvyššia od spoločnosti MSM Martin. S firmou už ministerstvo obrany podpísalo zmluvu. Do vyhodnocovania sa nedostali ponuky spoločnosti Delta B Bratislava, Delta Defence Prešov a SMS Dubnica nad Váhom. Prvé dve spoločnosti poslali dokumenty a cenové ponuky navzájom vymenené, ponuka od Delta B bola v obálke od Delta Defence a naopak. Firma SMS si nevyzdvihla podklady do stanoveného termínu a neskoro požiadala o obhliadku.
Všetkých 37 tankov z jesennej súťaže malo priemerne 23 rokov, pričom technická životnosť takéhoto tanku je stanovená na 20 rokov. Tanky boli vyradené z výzbroje ozbrojených síl najmä pre ich technickú zastaranosť. Podľa náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Ľubomíra Bulíka boli tanky pre vojakov nepoužiteľné. "Tanky boli technicky zastarané, chýbali im viaceré bojové moduly. Pre ich zavedenie do výzbroje by boli nevyhnutné veľké investície. Momentálne máme v 21. zmiešanom mechanizovanom prápore v Trebišove dostatok funkčných tankov," konštatoval Bulík.
V marci 2010 ministerstvo obrany ponúklo na predaj 49 tankov, ktorých priemerná hodnota podľa znaleckého posudku bola 20 840 eur za kus. Vtedy sa do súťaže prihlásili dve súkromné spoločnosti Tie však ponúkli za tanky 2 500 a 2 800 eur za kus, čo bolo hlboko pod znalecký posudok, súťaž tak vyhlásili za neúspešnú. Predchádzajúce vedenie ministerstva sa potom rozhodlo vymeniť tanky za iný tovar, čo zákon už umožňoval. Vtedajšie ministerstvo vymenilo tanky za špeciálne kontajnery v hodnote 156-tisíc eur. Výsledná cena za jeden tank tak bola 3 200 eur. Vedenie ministerstva za Smer teda za tanky v hodnote vyše milióna eur získalo tovar za 15 percent znaleckého posudku.
SITA 10.02.2011
|
Na Slovensku bude prvá oficiálna inštitúcia NATO - BRATISLAVA. Prvou oficiálnou inštitúciou NATO na území Slovenska by sa malo stať Centrum výnimočnosti pre oblasť likvidácie výbušných materiálov (Explosive Ordnance Disposal Centre of Excellence - EOD COE) v Trenčíne.
Zelenú mu dala Akreditačná komisia NATO, ktorá pred pár dňami zhodnotila jeho pripravenosť ako výbornú, v súlade s kritériami Severoatlantickej aliancie.
Na základe tohto hodnotenia bude Severoatlantická rada v najbližšom období rozhodovať o udelení štatútu medzinárodnej vojenskej organizácie pre trenčianske centrum. Podľa ministra obrany Ľubomíra Galka je splnenie akreditačných kritérií výsledkom tvrdej práce ľudí, ktorí sa podieľali na vybudovaní Centra.
„Očakávame, že do jedného mesiaca bude Centru udelený certifikačný dekrét, ktorý si prevezme jeho zástupca na slávnostnej inaugurácii v Trenčíne za účasti vrcholných predstaviteľov Aliancie, Slovenskej republiky a participujúcich krajín,“ povedal Galko po záverečnom hodnotení komisie a dodal, že „som hrdý na to, že vďaka našim vojakom sa Slovensko zaradí medzi krajiny, ktoré činnosťou svojich Centier v iných špecializovaných oblastiach rozvíjajú spôsobilosti armád celej Aliancie“.
Centrum je odborným poradným orgánom NATO v oblasti likvidácie výbušných materiálov. Jeho poslaním je poskytovať podporu vojenským operáciám pod vedením Aliancie, má prispievať k zlepšeniu spolupráce všetkých členských a partnerských krajín NATO v oblasti likvidácie výbušnín.
Centrum má na starosti analýzu súčasných operačných spôsobilostí a tvorí nové výcvikové postupy, podľa nových poznatkov upravuje koncepčné a štandardizačné dokumenty, ktoré budú platné pre celú Alianciu.
Centrum sa zaoberá aj súčasnými a vyvíjanými technológiami a zabezpečuje efektívnu výmenu informácií medzi spojencami. Keď získa štatút medzinárodnej vojenskej organizácie NATO, bude centrum plniť funkciu koordinátora Aliancie pre oblasť likvidácie výbušných materiálov a improvizovaných výbušných zariadení.
Rozhodnutie o zriadení centra na území Slovenska bolo výsledkom politických a expertných konzultácií v rezorte obrany. Naša krajina tak významne prispieva k vytvoreniu nedostatkovej spôsobilosti NATO, za ktorú sa likvidácia výbušných materiálov považuje.
Slovensko prijalo krátko po Istanbulskom summite v júli 2004 rolu vedúcej krajiny v oblasti likvidácie nevybuchnutej munície a manažmentu následkov. V roku 2005 sa Slovenská republika zaviazala vybudovať NATO centrum výnimočnosti so zameraním na oblasť likvidácie výbušných materiálov.
V októbri 2007 bolo aktivované centrum na národnej úrovni. V nasledujúcom období rástli požiadavky zo strany veliteľstva na pôsobnosť centra.
V roku 2009 sa národné centrum EOD rozdelilo na dva vojenské subjekty - Národné centrum EOD v Novákoch a EOD COE v Trenčíne, ktoré sa začalo uchádzať o štatút medzinárodnej vojenskej organizácie.
Funkciu riaditeľa prevzal plukovník Roman Lackovič a v centre začali pracovať experti z Českej republiky a Francúzska.
Centrum sa už od mája 2009 nad rámec plnenia akreditačných kritérií aktívne zapája do projektov Aliancie. Zorganizovalo medzinárodnú konferenciu, spojenú s ukážkami technológií a výzbroje na likvidáciu výbušných materiálov.
Podieľa sa aj na výcviku operátorov, pripravuje kurzy pre EOD štábnych dôstojníkov. Prevzalo aj zodpovednosť za terminológiu EOD Aliancie.
29.01.2011 SITA |
Elitný pluk si bude vyberať najlepších z najlepších - Náročnosť výberu dokazuje to, že minulý rok vyradili už v prvý deň 21 z celkovo 46 uchádzačov.
BRATISLAVA. Výsadkári 5. pluku špeciálneho určenia, ktorí predstavujú elitu slovenskej armády, otvoria svoje brány novým uchádzačom. Stane sa to len po druhý raz, odkedy sa pluk plne profesionalizoval a túto šancu nedostane každý.
„Sklamaním pre väčšinu záujemcov o službu v tejto elitnej vojenskej jednotke je fakt, že okrem výbornej fyzickej kondície je najzákladnejšou podmienkou pre účasť vo výbere doterajší, najmenej dva roky trvajúci výkon dočasnej štátnej služby profesionálneho vojaka v ozbrojených silách Slovenskej republiky,“ upozornil Mário Pažický z 5. Pluku špeciálneho určenia.
Znamená to obmedzenie okruhu vyberaných len na vojakov, ktorí práve slúžia v armáde, civili sa na výbere nezúčastnia. Všetci záujemcovia musia byť plavci a úplne zdraví.
Pluk je jednotkou, ktorá plní úlohy v špeciálnych operáciách. Na jeseň tohto roku by mala byť jej časť nasadená aj v náročnej misii ISAF v Afganistane.
Najnebezepečnejšie operácie
„Operácie, ktorých sa zúčastnia, sú najnebezpečnejšie. Už pri výbere nových príslušníkov do tejto jednotky je potrebné zohľadniť špecifiká ich práce. Títo vojaci berú svoju prácu vážne, sú vycvičení, zanietení a odhodlaní pre splnenie akejkoľvek úlohy, bez ohľadu na svoje zdravie a život. Svoje zamestnanie chápu ako povolanie,“ konštatoval minister obrany Ľubomír Galko.
Počas výberového konania do pluku zisťujú u adeptov okrem fyzickej kondície aj ich vlastnosti - najmä odhodlanie, disciplínu, motiváciu, charakter a súdržnosť. Nových ľudí budú vyberať do služby na bojovom úseku pluku, ale aj a pre službu v zabezpečovacích jednotkách pluku.
Fyzické i psychické testy
Počas prvých troch dní otestujú fyzickú zdatnosť uchádzačov, počas ďalších siedmich dní budú plniť úlohy v teréne. Vtedy sa inštruktori sústredia na preverenie ich fyzickej a psychickej vytrvalosti, sily, obratnosti a riešenie krízových situácií.
„Celý výber bude monitorovaný hlavným psychológom OS SR,“ vysvetlil Pažický a dodal, že „závery jeho pozorovaní sa použijú na komplexné vyhodnotenie každého nového adepta na službu v pluku“.
Náročnosť výberu dokazuje to, že minulý rok vyradili už v prvý deň 21 z celkovo 46 uchádzačov. Nedosiahli požadované výsledky v zhyboch, člnkovom behu alebo vytrvalostnom dvanásťminútovom behu.
Každý neúspešný uchádzač si zazvoní na zvon z nábojnice, na ktorej je v latinčine napísané motto „V ťažkostiach statočnosť rastie“. Na výbere sa môže jeden uchádzač zúčastniť len dvakrát počas svojej kariéry.
SITA 22.01.2011 SME |
Slovensko dostalo z USA cenu "Spojenec slobody pre rok 2011" - BRATISLAVA. Americká nadácia Celebrate Freedom 7. decembra 2010 slávnostne odovzdala veľvyslancovi SR v USA Petrovi Burianovi list, v ktorom informuje, že Slovenská republika sa pre rok 2011 stáva nositeľom ocenenia "Spojenec slobody".
Toto ocenenie nadácia, sídliaca v štáte Južná Karolína, udeľuje každoročne krajine, ktorá sa mimoriadne významnou mierou zaslúžila o ochranu a podporu slobody a demokracie vo svete. Ocenenie je zároveň vyjadrením blízkeho partnerstva, spojenectva a tesných vzťahov medzi USA a SR.
Nadácia oceňuje príspevok SR k napĺňaniu vízie slobodnej a jednotnej Európy a pôsobenie v mnohých spoločných misiách, vrátane operácie ISAF v Afganistane. Na podujatí v priestoroch Kongresu USA sa zúčastnil aj člen Snemovne reprezentantov a spolupredseda kongresového slovenského výboru Joe Wilson, ktorý je spoločne s ďalšími členmi zákonodarného zboru USA čestným predsedom nadácie.
J. Wilson pri tejto príležitosti ocenil pevnosť spojenectva a vynikajúcu spoluprácu medzi SR a USA. Osobitne vyzdvihol nasadenie a vysoko profesionálne pôsobenie slovenských vojakov v Afganistane. Slávnostný ceremoniál odovzdania ceny sa uskutoční v meste Columbia (Južná Karolína) v apríli 2011.
streda 8. 12. 2010 TASR
|
Minister Galko prijal dvoch veľvyslancov - BRATISLAVA. Minister obrany Ľubomír Galko oficiálne prijal veľvyslanca Francúzska a veľvyslanca Rumunska. Išlo o prvé oficiálne stretnutia ministra Galka s veľvyslancami týchto krajín od jeho nástupu do funkcie.
Rumunský veľvyslanec Florin VodiîÇ oznámil, že jeho krajina čoskoro otvorí honorárny konzulát v Piešťanoch. "Práve v Piešťanoch mali rumunskí vojaci na konci druhej svetovej vojny svoju najväčšiu leteckú základňu a zároveň je tam aj prekrásny pamätník pripomínajúci ich boj," uviedol VodiîÇ.
Druhým dôvodom je snaha Rumunska spropagovať slovenské kúpeľníctvo a zároveň podporiť turizmus medzi oboma krajinami.
Galko ocenil zodpovedný prístup Rumunska k svojim hrdinom. "Mnoho ľudí položilo životy, aby sme mohli žiť slobodne a pokojne, tak ako je tomu teraz. Vzťah k hrdinom nie je otázkou peňazí, ale je to skôr o prístupe, zodpovednosti a charaktere popredných politických predstaviteľov," uviedol minister Galko.
Šéf rezortu obrany zároveň vyzdvihol, že Rumunsko a Slovensko nemajú žiadne otvorené sporné otázky a potvrdil záujem o oficálnu návštevu Rumunska, ktorá sa za posledné dva roky nepodarila, aj pre absenciu rumunského veľvyslanca na Slovensku.
"To, že sa menej navštevujeme môže byť potvrdením, že naše vzťahy sú vynikajúce a jednoznačne bezproblémové," reagoval Galko s úsmevom. Na najbližšej návšteve by sa rád informoval napríklad o tom, ako rumunské ministerstvo obrany čelí rozpočtovým škrtom, ktoré trápia aj slovenský rezort.
Francúzsko cez svojho veľvyslanca Jeana-Marie Bruna vyjadrilo ochotu pomôcť Slovensku pri dôležitom Strategickom hodnotení obrany, ktoré slovenský rezort odštartoval po nástupe nového vedenie ministerstva. "My už to máme za sebou a vieme, čo všetko to obnáša," uviedol Jean-Marie Bruno.
Ako dodal, jedným z výsledkov strategického hodnotenia je aj prelomová vojenská dohoda s odvekým rivalom - Veľkou Britániou. "Ide o historickú dohodu," uviedol Bruno. Zmluva rieši spoluprácu týchto dvoch krajín v širokom rozsahu.
"Napríklad francúzske lietadlá môžu pristávať na britských lietadlových lodiach a naopak, naše lietadlá tankujú za letu palivo od britských síl, spolupracujeme aj na vývoji stíhačiek, rôznych druhov rakiet, či bezpilotných lietadiel," dodal Bruno s tým, že ide o vzor pre zvyšok Európy. Podľa veľvyslanca je cieľom šetriť peniaze daňových poplatníkov, ale nezaostávať pritom za vývojom najmä v USA.
"Aj my chceme pomocou strategického hodnotenia obrany zistiť ako zladiť naše ambície, potreby a dostupné zdroje," reagoval Galko.
Podľa neho do dvoch rokov bude ministerstvo vedieť, ktoré spôsobilosti si budeme môcť dovoliť udržiavať samostatne, ktoré si nebudeme môcť dovoliť a ktoré by sme mohli zabezpečiť spoločne s inými partnermi, pričom historicky najbližšie je nám Česká republika a ostatné krajiny V4.
utorok 7. 12. 2010 TASR 2010
|
V Luxemburgu sa v agentúre NAMSA prezentovali zástupcovia slovenského obranného priemyslu (Publikované dňa: 25.11.2010) - Na pôde Agentúry NATO pre technické zabezpečenie a zásobovanie (NAMSA,) v Luxemburgu sa 25. novembra 2010 uskutočnil po prvýkrát Slovenský deň priemyslu v NAMSA .
Stretnutie zástupcov agentúry a slovenského podnikateľského sektora bolo príležitosťou pre osobné nadviazanie vzájomných kontaktov. Agentúra priblížila podnikateľom pravidlá procesov obstarávania, slovenskí účastníci prezentovali vlastné kapacity pre prípadnú budúcu spoluprácu a potenciál uspieť vo výberových procesoch agentúry.
Slovenský deň priemyslu v NAMSA pripravila Stála delegácia Slovenskej republiky pri NATO v Bruseli v spolupráci s agentúrou. Na výzvu zapojiť sa, ktorá bola distribuovaná prostredníctvom Klubu 500, Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory a Združenia obranného priemyslu, reagovalo desať slovenských podnikateľských subjektov. Na podujatí sa zúčastnili aj predstavitelia Ministerstva obrany Slovenskej republiky.
Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí SR
Telefón: 00421-2 / 5978 3981
Fax: 00421-2 / 5978 3999 (3989)
E-mail: tlac@mzv.sk
|
Zástupca SR zvolený za podpredsedu medzinárodnej konferencie Dohovoru o určitých druhoch konvenčných zbraní (Publikované dňa: 22.11.2010) - Dňa 22. novembra 2010 sa v sídle OSN v Ženeve začala štvrtá konferencia vysokých zmluvných strán Protokolu V o výbušných pozostatkoch vojny pripojeného k Dohovoru o určitých druhoch konvenčných zbraní (CCW). Stály predstaviteľ Slovenskej republiky pri Úradovni OSN v Ženeve veľvyslanec Fedor Rosocha bol zvolený za podpredsedu konferencie. Obsadenie tohto postu predstavuje vyvrcholenie dvojročnej angažovanosti a aktívneho pôsobenia Slovenska vo funkcii koordinátora pre expertné témy v rámci tohto medzinárodného nástroja zameraného na elimináciu následkov vojnových konfliktov.
Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí SR
Telefón: 00421-2 / 5978 3981
Fax: 00421-2 / 5978 3999 (3989)
E-mail: tlac@mzv.sk
|
V Bosne sa slovenským vojakom zmení mandát - BRATISLAVA. Rezort obrany plánuje ukončenie pôsobenia strážnej čaty slovenskej armády vo vojenskej operácii Európskej únie EUFOR - ALTHEA v Bosne a Hercegovine, od budúceho roka by tam mali Slováci slúžiť v styčných a pozorovacích tímoch. Materiál už predložili do pripomienkového konania, v prípade schválenia vládou ho musí odobriť aj parlament.
V súčasnosti pôsobí v krajine 40 príslušníkov ozbrojených síl, spomedzi ktorých má 35 členov strážnej jednotky v Sarajeve na starosti vnútornú ochranu kempu veliteľstva zjednotenej policajnej jednotky Butmir 2.
Tento priestor plánuje mierová misia do konca roka odovzdať, preto chce ministerstvo obrany mandát strážnej jednotky do 17. decembra ukončiť. Vo veliteľstvách EÚ a NATO pôsobí päť príslušníkov ozbrojených síl (EUFOR 4, NATO 1), ich mandát sa meniť nebude.
Do vojenskej operácie od začiatku budúceho roka vyšleme do 43 vojakov, ktorí budú monitorovať priestor zodpovednosti na juhu Bosny a Hercegoviny, kde majú zabezpečovať styk s predstaviteľmi miestnej samosprávy vo vymedzenom regióne pôsobenia misie.
Na starosti budú mať aj tzv. styčnú činnosť a spoluprácu s vládnymi, mimovládnymi organizáciami a štruktúrami medzinárodných organizácii v priestore vojenskej operácie s cieľom zabezpečenia adekvátnej reakcie EÚ na prípadné zmeny bezpečnostnej situácie.
Vojenská operácia EÚ - ALTHEA sa začala 2. decembra 2004. Transformovala sa zo stabilizačnej operácie NATO s označením SFOR, ktorá v krajine pôsobila v rokoch 1997-2004. ALTHEA mala zabezpečiť vojenskú „odstrašujúcu“ prítomnosť s cieľom zabrániť opätovnému vypuknutiu násilia, monitorovať a zabezpečiť dodržiavanie všeobecnej rámcovej dohody pre mier v Bosne a Hercegovine (Daytonská dohoda).
Okrem toho prispieva k bezpečnému a stabilnému prostrediu, potrebnému pre napĺňanie hlavných úloh Úradu vysokého predstaviteľa medzinárodného spoločenstva/osobitného predstaviteľa EÚ.
Misia poskytuje podporu policajnej misii EUPM a Úradu vysokého predstaviteľa medzinárodného spoločenstva/osobitného predstaviteľa EÚ v boji proti terorizmu a organizovanému zločinu, pri návrate utečencov a plnení civilných aspektov rámcovej dohody pre mier v Bosne a Hercegovine, pri reforme obrany, ako aj vojenských a technických odporúčaniach štátnym predstaviteľom. Podporu zabezpečuje aj Medzinárodnému vojnovému tribunálu pre bývalú Juhosláviu, vrátane uväznenia osôb obvinených zo spáchania vojnových zločinov.
Od 1. mája 2010 podporuje ozbrojené sily Bosny a Hercegoviny pri výcviku a budovaní jednotiek pre účasť v medzinárodných operáciách. Celkovo v ALTHEA pôsobí približne 2000 príslušníkov ozbrojených síl z 27 krajín. Niektoré z prispievateľských krajín však už oznámili zmeny vo svojich príspevkoch, počet príslušníkov za zníži na približne 1500.
V Bosne a Hercegovine sa 3. októbra 2010 konali parlamentné voľby, ktoré boli pokojné a v súlade s medzinárodnými štandardmi. Výsledky budú mať vplyv na ďalšie reformné a integračné napredovanie krajiny. Vo všeobecnosti došlo k oslabeniu niektorých tradičných národne orientovaných strán, čo vytvára priestor pre progresívnejšie fungovanie politickej scény.
Na druhej strane si zrejme dlhší čas vyžiada formovanie novej vlády. Plná podpora mandátu OHR/EUSR, vrátane vojenskej prítomnosti a pokračovania operácie EÚ - ALTHEA je preto stále potrebná pre udržiavanie základnej stability a bezpečnosti v krajine.
21.11.2010 SITA |
Posledný slovenský vojak opustil Kosovo - SITA | 19. novembra 2010
Poslední slovenskí vojaci už odišli z Kosova, stalo sa tak už 16. novembra. Agentúre SITA to potvrdil rezort obrany. "Už pred dvadsiatimi mesiacmi sme deklarovali, že budeme sťahovať naše jednotky z Kosova, kde sme svoju úlohu zvládli na výbornú. Ďakujem všetkým vojakom, ktorí tam pôsobili. Som rád, že sa tento týždeň vrátili domov, k svojim rodinám živí a zdraví, " uviedol minister obrany Ľubomír Galko.
Dodal, že "nikdy nezabudneme ani na tých 42 vojakov, ktorí tragicky zahynuli pri návrate z Kosova pred takmer piatimi rokmi. Teraz sa sústredíme na menej misií, ale kvalitnejších. Našou top prioritou zostáva operácia ISAF v Afganistane".
Veliteľ medzinárodných síl KFOR, nemecký generálmajor Erhard Bühler vyhlásil, že slovenská jednotka značne prispela k celkovému zlepšeniu stability a bezpečnosti Kosova. Generálmajor si uctil aj pamiatku 44 Slovákov, ktorí zahynuli počas plnenia svojej služby v Kosove vrátane spomínaných obetí leteckého nešťastia z januára 2006 pri maďarskej obci Hejce.
Slovenský parlament v októbri schválil stiahnutie vojakov z Kosova. V misii KFOR naposledy pôsobilo 138 príslušníkov slovenskej armády. Náklady na odsun dosiahli 1,5 milióna eur. Slováci boli v Kosove nasadení od septembra 1999. Najskôr to bolo prostredníctvom ženijnej jednotky v počte 40 vojakov v rámci rakúskeho práporu AUSCON/KFOR. Od roku 2001 pôsobila v KFOR mechanizovaná rota v počte do sto vojakov v zostave spoločného česko-slovenského mechanizovaného práporu.
Celkovo za 11 rokov v Kosove slúžilo vyše 2 000 slovenských vojakov. Slovensko po odchode vojakov z Kosova posilní svoju účasť na operácii ISAF v Afganistane, kde má 300 príslušníkov ozbrojených síl.
|
Účasť veľvyslanca Mariána Servátku na pietnej spomienke obetí stalinizmu v Kuropatoch (Publikované dňa: 12.11.2010) - Veľvyslanci EÚ v Minsku si nedávno uctili státisíce obetí totalitných režimov v Trstenci a v Kuropatoch.
V lesoch Trstenca sú v početných masových hroboch desaťtisíce židovských obetí z obdobia nemeckej fašistickej okupácie. V tesnej blízkosti, ba vraj i nad hrobami, bolo zriadené smetisko domového odpadu.
V Kuropatoch sú na rozsiahlom teréne stovkami veľkých drevených krížov označené masové mohyly ďalších desaťtisícov /odhad od 50 do 150 tisíc/ obetí stalinizmu z Bieloruska, Poľska a Pobaltia.
O miesta odpočinku obetí represií sa starajú iba dobrovoľníci a bádatelia najnovšej histórie, ktorých návrhy na začlenenie Kuropat medzi miesta historickej pamäti zatiaľ nenašli pozitívnu odozvu vo vedení štátu.
Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí SR
Telefón: 00421-2 / 5978 3981
Fax: 00421-2 / 5978 3999 (3989)
E-mail: tlac@mzv.sk
|
Účasť slovenského veľvyslanca na slávnostnom podujatí pri príležitosti ukončenia 1. svetovej vojny v Paríži (Publikované dňa: 12.11.2010) - Slovenský veľvyslanec vo Francúzsku Marek Eštok sa 11. novembra 2010 zúčastnil slávnostného spomienkového ceremoniálu pri Víťaznom oblúku v Paríži pri príležitosti ukončenia 1. svetovej vojny na pozvanie prezidenta Francúzskej republiky N. Sarkozyho.
V ten istý deň sa zástupcovia zastupiteľského úradu SR v Paríži zúčastnili aj ďalších spomienkových akcií v Paríži a vo francúzskych regiónoch (cintorín Père Lachaise v Paríži, mestá Cernay a Vouziers), kde položili vence a uctili si tak pamiatku padlých slovenských a českých vojakov počas 1. svetovej vojny.
Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí SR
Telefón: 00421-2 / 5978 3981
Fax: 00421-2 / 5978 3999 (3989)
E-mail: tlac@mzv.sk
|
V Sielnici sa skončil seminár Výboru NATO pre civilnú ochranu (Publikované dňa: 01.10.2010) - V dňoch 27.- 29. septembra 2010 bol na Slovensku (v Sielnici) seminár Výboru NATO pre civilnú ochranu. Hlavným cieľom seminára bolo posilnenie civilno - vojenskej spolupráce a výmena skúseností v oblasti prevencie, ochrany obyvateľstva a riešenie následkov incidentov s použitím zbraní hromadného ničenia.
Súčasťou seminára bolo aj medzinárodné ukážkové cvičenie činnosti prieskumných a monitorovacích jednotiek vo Vojenskom výcvikovom priestore Lešť. Okrem slovenských zložiek sa na ňom zúčastnili civilné jednotky z Českej republiky, Maďarskej republiky, Luxemburského vojvodstva a Rakúskej republiky.
Výcvikový priestor Lešť ponúka unikátne podmienky na simulovanie reálnych situácií, ktoré môžu vzniknúť v bežnom živote. Prítomné zložky preto sa mohli podrobiť neľahkým simuláciám teroristického útoku, železničnej dopravnej havárie, pri ktorej došlo k úniku nebezpečných chemických látok či zásahu chemikov a záchranárov pri infekcii osôb, ktorá prepukla medzi cestujúcimi na letisku po ich kontakte s podozrivým bielym práškom.
Počas uplynulých 12 mesiacov išlo už o tretiu významnú aktivitu NATO na Slovensku (neformálne stretnutie ministrov obrany členských krajín NATO v októbri 2009 v Bratislave a výjazdové zasadanie Vojenského výboru NATO v septembri 2010 vo Vysokých Tatrách). Podobné aktivity sú nielen výrazom príspevku Slovenskej republiky k diskusii o strategických bezpečnostných témach, ale aj jedinečnou príležitosťou prezentovať existujúce slovenské kapacity využiteľné pre potreby medzinárodných projektov. V neposlednom rade sú aj jedinečnou príležitosťou na celkovú prezentáciu našej krajiny.
Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí SR
Telefón: 00421-2 / 5978 3981
Fax: 00421-2 / 5978 3999 (3989)
E-mail: tlac@mzv.sk
|
Armáda posiela ďalšie posily do Afganistanu - Zdroj: TASR 14. október 2010
Kontingent slovenskej armády, ktorá je súčasťou misie Severoatlantickej aliancie ISAF v Afganistane, sa navýši rádovo o desiatky vojakov. Počet, o ktorý sa rozšíri slovenská vojenská enkláva, mierne dnes spresnil v Bruseli štátny tajomník ministerstva obrany Róbert Ondrejcsák.
"Našou najdôležitejšou zahraničnou misiou je aliančná misia v Afganistane. Nesľubujeme nič, čo by sme nemohli realizovať, sľúbime len také navýšenie, ktoré môžeme podporiť finančnými zdrojmi. Pravdepodobne pôjde o niekoľko desiatok vojakov, konečné rozhodnutie bude prijaté v najbližších týždňoch až mesiacoch. Snažíme sa prispieť takými spôsobilosťami, ktoré sú nedostatkové, teda také, ktorými sily NATO nedisponujú, alebo nedisponujú v dostatočnom rozsahu," informoval tajomník, ktorý sa spolu s ministrom zahraničných vecí Mikulášom Dzurindom zúčastnil zasadnutia Severoatlantickej rady v bruselskom ústredí NATO.
Slovensko sťahuje vojakov v súlade s avizovanými plánmi z Kosova, neznamená to však koniec slovenskej misie na západnom Balkáne, ministerstvo obrany ráta s posilnením misie Európskej únie EUFOR Althea v Bosne a Hercegovine. "Západný Balkán je pre nás naďalej dôležitý z pohľadu zahraničnej bezpečnostnej politiky, preto z regiónu neodchádzame.
Posilňujeme čiastočne participáciu v misii Európskej únie v Bosne a Hercegovine," dodal Ondrejcsák. V súčasnosti si plní misiu v Afganistane 300 slovenských vojakov.
|
Z misie KFOR sa dnes vráti prvých sto slovenských vojakov - BRATISLAVA. Na Slovensko sa dnes vráti prvá skupina vojakov z misie KFOR v Kosove. Dnes sa tiež začala pozemná preprava materiálu jednotky. Stiahnutie našich vojakov z tejto operácie odsúhlasila na minulotýždňovom rokovaní vláda SR.
"Dnes sa vráti leteckou prepravou 100 profesionálnych vojakov - príslušníkov 16. SLOVCON KFOR," priblížila pre TASR riaditeľka Komunikačného odboru Ministerstva obrany (MO) SR Henriette Geierová s tým, že ide o prvú skupinu personálu, ktorá ukončí vyslanie na plnenie úloh mimo územia SR v operácii KFOR.
V utorok 5. októbra sa podľa jej slov vráti jeden príslušník 16. SLOVCON KFOR vojenským špeciálom An-26 Vzdušných síl Ozbrojených síl (OS) SR.
Dnes sa začala aj pozemná preprava materiálu jednotky. "Predovšetkým ide o ubytovacie a kancelárske kontajnery," spresnila Geierová. Preprava materiálu bude postupne vykonávaná v 19 transportoch do 12. novembra 2010, pričom dva transporty budú vykonané leteckým špeciálom OS SR 7. a 10. októbra 2010. Zvyšný materiál bude prepravený pozemnou cestou.
Ozbrojené sily SR pôsobili v operácii Severoatlantickej aliancie KFOR od 7. septembra 1999. Spočiatku prostredníctvom ženijnej jednotky v počte 40 vojakov v rámci rakúskeho práporu AUSCON/KFOR.
Od februára 2002 pôsobila na základe dohody medzi slovenským a českým ministerstvom obrany v operácii KFOR mechanizovaná rota Ozbrojených síl SR na spoločnej základni Šajkovac. SR mala pre túto misiu Národnou radou SR schválený mandát v počte 140 vojakov.
4.10.2010 TASR |
Spomienkový večer v Ríme pri príležitosti 130. výročia narodenia M. R. - Program kultúrnych a spoločenských podujatí prvého polroka 2010 na pôde ZÚ a SI v Ríme vyvrcholil 17. júna 2010 spoločensko - kultúrno - historickým večerom názvaným Osobnosť, politik, diplomat, vedec a generál M.R.
Štefánik pri príležitosti 130. výročia jeho narodenia. Veľvyslanec Stanislav Vallo spolu s profesorom dejín slovanských krajín na Univerzite Ca´Foscari v Benátkach a prezidentom Strediska historickej dokumentácie o 1. svetovej vojne v San Polo di Piave, Francescom Leoncinim, otvorili a moderovali prvú časť večera – seminár o československých légiách na talianskom fronte počas 1. svetovej vojny. Okrem bohatej diváckej obce sa na ňom zúčastnili so svojimi príspevkami odborníci Dr. Albert Benzoni, gen. Giovanni Bucciol, Dr. Eugen Bucciol, Dr. Piero Crociani a Prof.
Mariano Gabriele.
V rámci prvej časti večera bola otvorená aj výstava Strediska historickej dokumentácie o 1. svetovej vojne v San Polo di Piave Od Moldavy po Piavu:
československí legionári na talianskom fronte počas 1. svetovej vojny pod kurátorským vedením Dr. Eugenia Bucciola.
Druhú časť podujatia otvoril riaditeľ Slovenského inštitútu v Ríme Peter Krupár, ktorý privítal divákov z radov diplomatických, spoločenských a vedeckých kruhov a predstavil účinkujúcich hostí - generálneho riaditeľa SNM Dr. Rastislava Púdelku, ktorý inauguroval fotografickú výstavu Obrazopis sveta. Objektívom Milana Rastislava Štefánika, členku činohry SND Evu Máriu Chalupovú, ktorá priblížila básnickú tvorbu J. Kráľa a Štefana Krčméryho a hudobníčku Evu Golovkovú, ktorá sa počas večera predstavila viacerými gitarovými vstupmi. Večer vyvrcholil literárnym pásmom z knihy Giuliany Benzoni La Vita ribelle, z ktorej vybraté úryvky o M.R.
Štefánikovi predniesol taliansky herec a režisér Marco Belocchi so sprievodným komentárom veľvyslanca S Valla..
Na podujatí, pripravenom v spolupráci so Slovenským národným múzeom v Bratislave a so Strediskom historickej dokumentácie o 1. svetovej vojne v San Polo di Piave sa zúčastnilo asi 120 hostí.
Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí SR
Telefón: 00421-2 / 5978 3981
Fax: 00421-2 / 5978 3999 (3989)
E-mail: tlac@mzv.sk
|
Veľvyslanci SR a ČR si položením vencov uctili pamiatku čs. letcov zostrelených nad Holandskom (Publikované dňa: 11.06.2010) - Veľvyslankyňa SR v Haagu O. Tomová spolu s veľvyslancom ČR P. Marešom 10.júna položila vence na hroby vojakov – letcov Československej armády, ktorí boli počas druhej svetovej vojny zostrelení nad územím Holandského kráľovstva - seržanta Zdenka Koteru (23 rokov) a plukovníka Svatopluka Bachurka (27 rokov) a sú pochovaní na vojenskom cintoríne v meste Den Burg na ostrove Texel.
Veľvyslanci oboch krajín tak pokračujú v tradícii, keď každý rok pri príležitosti výročia ukončenia 2. svetovej vojny položia vence na hroby vojakov Československej armády, pochovaných na holandskom území.V Holandsku je pochovaných asi 50 českých a slovenských vojakov, väčšinou príslušníkov britského kráľovského letectva.
Pri tejto príležitosti sa obaja veľvyslanci stretli so starostkou ostrova Texel pani F.C. Giskes (D66), ktorá ocenila hrdinstvo českých a slovenských vojakov počas 2. svetovej vojny ako aj súčasnú spoluprácu Holandska s obidvoma krajinami v rámci EU a NATO. O pietnom akte informovali aj miestne médiá.
Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí SR
Telefón: 00421-2 / 5978 3981
Fax: 00421-2 / 5978 3999 (3989)
E-mail: tlac@mzv.sk
|
Padlí vojaci z 1. svetovej majú na Piave pamätnú tabuľu - Pamätnú tabuľu darovali dnes na Vojenskom cintoríne v mestečku Follina padlým Slovákom na talianskej Piave Matica slovenská, vláda SR a vojvodinskí Slováci.
V roku Jozefa Cígera Hronského a Roku kresťanskej kultúry 2010 ide už o druhú pamätnú tabuľu približne 70 000 padlým slovenským vojakom v I. svetovej vojne na talianskej Piave. Prvú tabuľu odhalil podpredseda vlády Dušan Čaplovič v roku 2008 v Ponte di Piave.
Spoluorganizátorom pietnej spomienky a odhalenia pamätnej tabule po 90-tich rokoch od I. svetovej vojny bolo Veľvyslanectvo SR v Ríme, v zastúpení Stanislava Valla, Tibora Mikuša, predsedu Trnavského samosprávneho kraja, primátora a zastupiteľstva mesta Follina ako i duchovných autorít regiónu a mesta.
18. 4. 2010 SITA
|
V Afganistane zomrel slovenský vojak. Legionár - lm | 11. apríla 2010 Pravda
Iba 23-ročný desiatnik Robert Hutník pôvodom zo Starej Ľubovne zomrel koncom minulého týždňa v Afganistane. Zastrelili ho v prestrelke afganskí povstalci. Mladý výsadkár však neslúžil v slovenskej armáde, bol príslušníkom francúzskej Cudzineckej légie.
"Menovaný vojak nebol príslušníkom slovenských ozbrojených síl. Všetci naši vojaci v Afganistane sú momentálne v poriadku," povedal hovorca ozbrojených síl Milan Vanga.
Smrť slovenského vojaka v službách Cudzineckej légie potvrdilo francúzske ministerstvo obrany a kancelária prezidenta Nicolasa Sarkozyho. Ten podľa prezidentského paláca už informoval rodinu elitného výsadkára a prejavil jej sústrasť. "Položil život za francúzske záväzky v boji proti terorizmu," uviedol Sarkozy vo svojom vyhlásení.
Podľa informácií Pravdy mladý vojak, pôsobiaci ako vodič obrneného vozidla, zomrel po prevoze vrtuľníkom do vojenskej nemocnice v Kábule. Predtým ho v údolí Tagab asi 200 kilometrov severne od Kábulu ťažko postrelili afganskí povstalci.
Slobodný a bezdetný Hutník bol v Afganistane iba od januára tohto roku. Predtým pôsobil ako legionár v prípravnej misii v africkom Gabone. Vo francúzskej Cudzineckej légii bol od roku 2007. Hutník je už 41. obeťou z radov francúzskej Cudzineckej légie v Afganistane. Celkovo má Francúzsko v nestabilnej stredoázijskej krajine 3 750 legionárov.
Cudzinecké légie fungujú vo Francúzsku už od roku 1831. Zhruba jednu tretinu tvoria vojaci západnej Európy, tretinu z postsocialistických štátov. Zvyšok tvoria Francúzi a špecialisti z Latinskej Ameriky.
|
Viete že… -
po 19 rokoch opúšťa posledných 6 kanadských vojakov slúžiacich vo vedení NATO v Sarajeve Bosnu a Hercegovinu? Od roku 1991 bolo v tomto regióne nasadených 40 000 Kanaďanov, aby zastavili etnické boje. Minister obrany Peter MacKay označil úlohu Kanady v Bosne ako záslužnú a dodal, že pomohla vytvoriť „bezpečnejšiu a stabilnejšiu krajinu.“
Kanadská mozaika 4.03.2010 |
Slovenská vojenská delegácia skončila návštevu Kanady a odletela do USA - 10.3.2010
V dňoch 7.-9.3.2010 bol na pracovnej návšteve Kanady minister obrany SR J. Baška. V jeho delegácii bol aj náčelník GŠ OS SR Ľ. Bulík, GR sekcie obrannej politiky, medzinárodných vzťahov a legislatívy MO SR J. Demetrian, starší poradca MO SR M. Sklenár a ďalší predstavitelia MO SR.
Pracovný pobyt v Ottawe zahájil minister J. Baška s delegáciou pracovnou večerou na ZÚ dňa 7.3.2010, ktorej sa zúčastnili predstavitelia krajanskej komunity z Ottawy, Quebecku a Toronta. Po jej skončení minister poskytol rozhovor ottawskej slovenskej krajanskej televízii.
Nasledujúci deň slovenská delegácia navštívila dva zbrojárske podniky ( General Dynamics Canada a DEW Engineering and Development). Počas pracovného obeda, ktorý podával parlamentný tajomník kanadského ministra obrany L. Hawn, mala časť slovenskej delegácie na čele s ministrom J. Baškom príležitosť rokovať aj so zástupcom náčelníka GŠ kanadských ozbrojených síl viceadmirálom D. Rouleauom, starším politickým poradcom ministra obrany B. Macdonaldom a ďalšími vysokými predstaviteľmi kanadského MO. Po skončení prehliadky Kanadského vojnového múzea slovenskú delegáciu prijal prezident Kanadskej asociácie obranného a bezpečnostného priemyslu T. Page,.
Večer patril rokovaniam s kanadským ministrom obrany P. MacKayom, na ktoré nadviazala pracovná večera podávaná kanadským ministrom. Hlavným bodom rozhovoru bol Afganistan. Ministri sa informovali o podpore verejnosti vojenskej prítomnosti oboch krajín v Afganistane. Kanadský minister pritom uviedol, že podpora kanadskej verejnosti postupne klesá, čo je spôsobené nielen pomerne vysokými stratami na životoch kanadských vojakov ale aj určitou únavou. Médiá nevenujú vývoju situácie v Afganistane dostatočnú podporu a väčšinou sa zameriavajú len na aspekty vojenskej prítomnosti kanadských ozbrojených síl v Afganistane. O úspechoch, ktoré sa dosahujú v Afganistane v civilnej oblasti, médiá väčšinou informujú okrajovo. Ak sa predsa len také informácie v kanadských médiách objavia, majú väčšinou za následok rast podpory verejnosti kanadskej prítomnosti v Afganistane. Minister MacKay opakovane zdôraznil, že Afganistan nie je len vojenskou problematikou a že civilná časť je čoraz dôležitejšia. Obaja ministri v tejto súvislosti konštatovali, že hlavným dôvodom prítomnosti oboch krajín v Afganistane nie je to, aby tam bojovali, ale aby pomáhali afganskému ľudu. Kanadský minister pomerne optimisticky hodnotil rast afganských vojenských síl, opačne zhodnotil situáciu v afganskej polícii. K rozhodnutiu Holandska stiahnuť svojich vojakov z Afganistanu minister MacKay povedal, že v prípade, ak tomu skutočne dôjde, budú holandskí vojaci nahradení s najväčšou pravdepodobnosťou americkými. MacKay potvrdil platnosť kanadského rozhodnutia stiahnuť svojich vojakov z Afganistanu v nadchádzajúcom roku, pričom pripomenul, že Kanada sa sústreďuje v Afganistane na určité projekty ako napr. obnova priehrady, výstavba škôl, príprava učiteľov, odstránenie detskej obrny. Pre Kanadu zostáva Afganistan stále najdôležitejšou zahraničnopolitickou a vojenskou prioritou. Kanadský minister počas rozhovoru vysoko ocenil slovenskú prítomnosť a účasť v Afganistane ako aj informácie ministra J. Bašku a plánovanom zvyšovaní slovenskej vojenskej prítomnosti v Afganistane. Obaja ministri okrajovo hovorili o NATO, pričom kanadský minister zdôraznil potrebu zvýšenia efektívnosti aliancie. Podľa neho pred NATO stojí aj finančná výzva. Obaja ministri sa zhodli v tom, že vývoj na Ukrajine je zatiaľ predčasné odhadovať a že je potrebné počkať na prvé konkrétne kroky nového prezidenta. Podľa kanadského ministra je lepšie s Ruskom rokovať, (mať ho v rokovacej miestnosti) než ho izolovať. Minister MacKay nastolil aj otázku boja proti pirátstvu. Podľa neho aktivity pirátov budú narastať obdobne ako narastajú aktivity teroristov a preto je potrebné zjednotiť sily EÚ a NATO. MacKay o tom hovoril aj s GT NATO. MacKay očakáva, že touto problematikou sa bude zaoberať aj júnové zasadnutie NATO. Ministri si vymenili informácie o aktuálnych rozpočtoch svojich ministerstiev a niektorých plánovaných nákupoch vojenskej techniky.
Dňa 9.3.2010 minister J. Baška s delegáciou odletel do USA.
www.mzv.sk |
Slovenskí a českí vojaci skončili pohotovosť pre Európsku úniu - BRATISLAVA. Slávnostným nástupom v Žižkových kasárňach v Olomouci ukončila česko-slovenská bojová jednotka pohotovosť pre potreby síl Európskej únie. Polročnú pohotovosť od júla do decembra minulého roku malo 2 600 vojakov, medzi nimi i 114 žien, uviedla pre agentúru Mediafax Sabina Introvičová z Veliteľstva spoločných síl.
V rámci plnenia úloh mohli byť vojaci nasadení na riešenie krízových situácií kdekoľvek v okruhu šesťtisíc kilometrov od Bruselu, dodala Introvičová. Príprava spoločnej jednotky trvala viac ako dva roky a prebiehala na území Českej i Slovenskej republiky.
Čestný odznak Armády Českej republiky za zásluhy 3. stupňa prevzal veliteľ jednotky Ladislav Jung, deväť vojakov dostalo pamätné medaily náčelníka generálneho štábu a 22 ďakovné listy náčelníka
generálneho štábu. Z nich 16 z Českej republiky a šesť Slovákov. Pamätné medaily ministra obrany Slovenskej republiky 3. stupňa si následne prevzal nadriadený Ladislava Junga, veliteľ Spoločných síl Hynek Blaško.
Na slávnostnom nástupe sa zúčastnili námestník ministra obrany Českej republiky František Padělek, náčelník generálneho štábu Armády ČR Vlastimil Picek a zástupca náčelníka generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky Peter Gajdoš.
pondelok 8. 3. 2010 SITA
|
Vojakov od platenia daní neoslobodia - Vojaci na zahraničných misiách budú musieť naďalej odvádzať zo svojho príjmu daň. Zmenu sa pokúsili presadiť poslanci za SNS Rudolf Pučík a Emil Vestenický novelizáciou zákona o dani z príjmov. Legislatívna úprava mala oslobodiť od dane približne 560 profesionálov. Napríklad na operácii ISAF v Afganistane je rozpätie zahraničného príspevku od 1 930 do 3 050 eur mesačne. Navrhovaná úprava mala zvýšiť motiváciu vojakov, ktorí vykonávajú funkcie v najnáročnejších podmienkach s vysokou mierou ohrozenia zdravia alebo rizika straty života.
TASR 5.03.2010 |
Vo veku 109 rokov zomrel posledný kanadský veterán 1. svetovej vojny - WASHINGTON. Posledný kanadský veterán prvej svetovej vojny John Babcock zomrel vo štvrtok vo veku 109 rokov v americkom meste Spokane. Babcock narukoval na vojnu už ako 15-ročný potom, čo klamal o ročníku svojho narodenia.
Vojenský výcvik absolvoval v Kanade a Anglicku, vojna sa však skončila pred tým, než dosiahol francúzsky front.
Kanadský premiér Stephen Harper uviedol vo vyhlásení, že Babcock bol posledný Kanaďan spojený s prvou svetovou vojnou.
Podľa spravodajskej stanice BBC sú tak na žive už len dvaja veteráni tejto vojny - 109-ročný Američan Frank Buckles a 108-ročný Austrálčan britského pôvodu Claude Choules.
Premiér Harper vzdal hold 650.000 Kanaďanom, ktorí slúžili počas 1. svetovej vojny: "Dnes sú všetci mŕtvi."
Babcock žil v Spokane v štáte Washington od roku 1932. Narodil sa 23. júla 1900 v Ontáriu.
piatok 19. 2. 2010 TASR
|
Príjmy vojakov zo zahraničných misií sa oslobodia od dane - BRATISLAVA. Zahraničný príspevok, ktorý poberajú vojaci slúžiaci v zahraničí, by sa mal oslobodiť od dane. Profesionáli v ozbrojených silách pôsobiaci v misiách by tak zarábali viac. Vyplýva to z novely zákona o dani z príjmov poslancov Rudolfa Pučíka a Emila Vestenického (obaja SNS), ktorú dnes poslanci posunuli do druhého čítania.
„Navrhovanou úpravou sa sleduje cieľ zvýšiť motiváciu profesionálnych vojakov, ktorí vykonávajú funkcie v najnáročnejších podmienkach s vysokou mierou ohrozenia zdravia alebo straty života,“ uvádzajú predkladatelia.
Úprava sa dotkne približne 560 profesionálnych vojakov. Z celkového počtu bude v operácii ISAF v Afganistane, ktorá je z pohľadu úloh, ktoré ozbrojené sily Slovenskej republiky plnia v oblasti medzinárodného krízového manažmentu, najnáročnejšia, pôsobiť až 246 profesionálnych vojakov.
Rozpätie zahraničných príspevkov slovenských vojakov v Afganistane dosahuje od 1 930 do 3 050 eur mesačne. Oslobodením zahraničného príspevku od dane z príjmov štátny rozpočet príde ročne o 1,65 milióna eur.
9.02.2010 SITA
|
Do Afganistanu vyšleme ďalších vojakov. Za milióny eur - Slovensko plánuje vyslať na juh Afganistanu ďalšiu strážnu jednotku v počte do 57 vojakov. Zvýši tak počet členov svojich ozbrojených síl v krajine na približne 300.
Slovenským vojakom strážiacim základne sa tiež zrejme uvoľní mandát a budú môcť voľne pôsobiť v dvoch juhoafganských provinciách. S návrhmi dnes súhlasila vláda, bude o nich rokovať ešte parlament. Vyslanie novej jednotky štát tento rok vyjde na 3,4 milióna eur.
Slovensko ohlásilo posilnenie svojej účasti v misii ISAF v Afganistane ešte minulý rok, podľa doterajších vyjadrení slovenských politikov by sa približne 250-členný slovenský kontingent mal postupne zdvojnásobiť. Z dokumentu, o ktorom dnes vláda rokovala, vyplýva, že nová jednotka bude strážiť leteckú základňu v Kandaháre.
Na letisku v Kandaháre už jedna strážna jednotka zo Slovenska pôsobí, ďalšie sa nachádzajú na základniach Tarín Kút a Dehravúd v provincii Uruzgán. V súčasnosti im mandát umožňuje pracovať len na základniach, po novom ich budú môcť velitelia nasadiť kamkoľvek v provinciách Uruzgán a Kandahár.
Okrem strážnych jednotiek má Slovensko v Afganistane aj zhruba 50 ženistov, časť vojakov sa zapája tiež do výcviku miestnych bezpečnostných síl či rekonštrukcie krajiny.
Afganistan zažil minulý rok najväčšiu vlnu násilia od roku 2001, keď sa začala vojna medzinárodnej koalície na čele so Spojenými štátmi proti talibanskému režimu. V minulosti sa útoky sústredili najmä na juh a východ krajiny, postupne však ozbrojenci začali čoraz viac páchať atentáty aj v hlavnom meste Kábule.
ČTK 27. 1. 2010 |
Vianoce budú sláviť policajti, strážnici, väzni aj vojaci v zahraničí - BRATISLAVA. Pre vojakov, policajtov, väzenských strážcov a ich rodiny, ale aj pre väzňov zabezpečí tento rok slávenie vianočných sviatkov 48 kaplánov Ordinariátu Ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR.
Omše budú slúžiť nielen vo vojenských, väzenských a policajných kaplnkách alebo civilných chrámoch na Slovensku, ale aj pre vojakov v zahraničných misiách v Kosove, na Cypre a v Afganistane. Vojenský ordinár František Rábek už dnes uskutočnil vianočnú pastoračnú návštevu v Ústave na výkon trestu odňatia slobody - Nemocnici pre obvinených a odsúdených v Trenčíne a bude ešte celebrovať slávnostnú bohoslužbu o 14:00.
V Katedrále sv. Šebastiána v Bratislave-Krasňanoch bude celebrovať pontifikálnu svätú omšu o polnoci a na Božie narodenie o 10:30, na druhý sviatok vianočný bude ordinár celebrovať slávnostnú svätú omšu vo farskom kostole sv. Klementa vo svojom rodisku v Močenku.
24.12.2009 SITA |
NATO pošle do Afganistanu 7000 vojakov - SITA | 4. decembra 2009 Pravda
Spojenecké vojská Severoatlantickej aliancie ponúkli Washingtonu na boj proti povstalcom z militantného hnutia Taliban v Afganistane ďalších 7000 vojakov. K novej stratégii Američanov sa plánuje v roku 2010 pripojiť 25 krajín, informoval v piatok na bruselskom summite generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen
Podľa Rasmussena sa toto číslo bude zvyšovať. Šéfka americkej diplomacie krátko pred Rasmussenovou tlačovou besedou označila odpoveď spojencov z NATO za pozitívnu napriek tomu, že niektoré z najväčších krajín stále neodpovedali. Dodatočné posily doteraz neohlásili napríklad ani Francúzsko či Nemecko.
"Najmenej 25 krajín vyšle v roku 2010 do misie vyše 7000 vojakov a bude ich ešte viac," vyhlásil Rasmussen. Začiatkom týždňa predstavil americký prezident Barack Obama novú stratégiu vojny v Afganistane, ktorá počíta s ďalšími 30 tisíckami Američanov. Washington krátko na to požiadal 43 krajín, ktorých jednotky slúžia v spoločnej misii ISAF, o 10 000 mužov z ich domácich záloh.
|
Slovenskí príslušníci úspešní pri cvičení afganských vojakov - Ako mimoriadne úspešné vyhodnotil šesťmesačné pôsobenie slovenských vojakov v Operačnom výcvikovom a styčnom tíme (Operational Mentoring and Liaison Team – OMLT) v Tarin Kowt v Afganistane veliteľ OMLT 4 Bde ANA holandský plukovník Maurice Bastin.
Veliteľ zvlášť ocenil aktivitu slovenských vojakov pri plnení si svojich povinností a osobný záujem slovenských príslušníkov OMLT o dosiahnutie stanovenej úrovne vycvičenosti práporu afganskej armády. Mimoriadnym ocenením kvalitnej práce tohto tímu bolo aj určenie jedného zo slovenských príslušníkov za zástupcu veliteľa OMLT 5. Kandaku spomedzi 33 inštruktorov a mentorov.
V súčasnosti ukončuje svoje pôsobenie v Afganistane 2. rotácia slovenských príslušníkov OMLT, dislokovaných v priestore predsunutej operačnej základne FOB Ripley, miesto Tarin Kowt v provincii Uruzgan. FOB Ripley je predsunutou základňou kontingentov USA, Austrálie a holandského Task Force Uruzgan. Táto základňa okrem iného poskytuje aj bezpečné prostredie pre sformovanie a výcvik 4. brigády ANA, cvičenej a mentorovanej s pomocou príslušníkov holandského OMLT Tarin Kowt. Skupinka štyroch príslušníkov Síl výcviku a podpory OS SR Trenčín a jedného príslušníka 5. pluku špeciálneho určenia zo Žiliny sa tu počas uplynulých šesť mesiacov významnou mierou podieľala na príprave práporu bojového zabezpečenia (Combat Service Support Battalion), označovaného v súlade s miestnymi zvyklosťami ako 5. Kandak.
Práca inštruktorov, cvičiteľov a mentorov afganskej národnej armády je extrémne náročná práca v diametrálne odlišnom jazykovom, kultúrnom, civilizačnom a religióznom prostredí. Neustále je nutné prekonávať jazykovú bariéru. Výcvik je vedený v anglickom jazyku a prostredníctvom tlmočníkov je zabezpečený preklad do jazyka Paštu alebo Dárí – podľa národnosti cvičiacich. Cvičitelia musia neustále hľadať vhodný spôsob a formu výcviku tak, aby čo najjednoduchším a najefektívnejším spôsobom dokázali nielen ukázať a precvičiť jednotlivé činnosti, ale zároveň aj demonštrovať ich výhodnosť oproti „tradičným“ postupom, ktoré sa však väčšinou dajú charakterizovať ako neexistujúce.
Jednou z najdôležitejších a najnáročnejších úloh príslušníkov OMLT je aj mentoring jednotiek počas praktickej činnosti v teréne – počas plnenia reálnych operačných úloh. Slovenskí príslušníci OMLT v Tarin Kowt vykonali so svojimi zverencami celkovo 4 zásobovacie konvoje, ktoré sú v prostredí južného Afganistanu extrémne nebezpečnou záležitosťou. Aj vďaka ich pomoci príslušníci 5. Kandak 4 Bde ANA dokážu samostatne zabezpečovať prepravu životne dôležitých zásob nielen pre seba, ale aj pre koaličné jednotky dislokované v priestore Tarin Kowt a tým uvoľňovať neustály tlak na vykonávanie zásobovania jednotiek leteckou cestou. Je úžasné pozorovať, aký srdečný vzťah majú afganskí vojaci k svojim inštruktorom. Je to vzťah založený na dôvere a postavený na spoločných skúsenostiach, získaný na cvičisku a aj počas bojových misií.
V zmysle novej stratégie v Afganistane je jednou z hlavných priorít vojenskej operácie ISAF výcvik príslušníkov Afganskej národnej armády (ANA) tak, aby boli schopní v reálnom časovom horizonte samostatne zabezpečovať bezpečné prostredie v Afganistane. Kľúčovou organizáciou pre výcvik všetkých afganských bezpečnostných síl bude v súčasnosti vytváraný špecifický podves misie ISAF, tzv. NTM-A alebo Výcviková misia NATO v Afganistane, ktorej výkonnými prvkami budú už fungujúce Operačné výcvikové a styčné tímy.
Príslušníci OMLT si vďaka svojej aktivite a schopnostiam na základni v Tarin Kowt vytvorili vynikajúcu reputáciu a množstvo cenných kontaktov, ktoré ocenia aj noví príslušníci OMLT. Patria medzi inštruktorov a mentorov, ktorým sa skutočne podarilo nadviazať dobré priateľské a pracovné vzťahy s afganskými vojakmi. Ako hovoria naši vojaci, stálo ich to kopu trpezlivosti a more vypitého čaju. Miestne zvyky sú jednoducho také – najprv musia byť nadviazané osobné kontakty, až potom môžu fungovať dobré pracovné vzťahy.
Vďaka práci príslušníkov OMLT sa Slovenská republika výrazne zviditeľnila pri napĺňaní priorít vojenskej operácie ISAF a tým aj pri plnení spojeneckých záväzkov voči NATO.
Autor: OS SR - mjr. gšt. Ferdinand Muríň, Foto: OS SR - rtm. Tomáš Német, čat. Marián Pačnár - Dátum: 01.12.2009 |
Do Afganistanu pôjde 136 vojakov - Slovenskí vojaci, ktorí si od 1. decembra budú plniť svoje úlohy v operácii ISAF v Afganistane, sa dnes slávnostným nástupom rozlúčili s ministrom obrany SR Jaroslavom Baškom. Posledný nástup pred odchodom uskutočnili v objekte Centra výcviku a kynológie Vojenskej polície vo Vlkanovej v okrese Banská Bystrica.
"Začiatkom decembra odchádza celkovo 136 vojakov. Z toho 61 vojenských policajtov, 60 z nich bude v strážnej jednotke v Kandaháre a jeden bude v národnom podpornom prvku," konštatoval Baška. Ako pokračoval, 12 vojaci vystriedajú slovenské veliteľstvo, jeden vojak pôjde na veliteľstvo v Kábule a piati budú v operačnom výcvikovom tíme v Tarin Kowte s holandskými vojakmi.
"Ďalší príspevok, ktorý sa dnes strieda, ktorý tu bol dnes, je 57-členná multiženijná rota, ktorá funguje v Kandaháre," dodal Baška. Podľa veliteľa Alexandra Schobera budú naši vojaci plniť široké spektrum operácií, "to znamená, že pôsobíme v štyroch súčastiach, kempoch."
Medzi súčasti patrí multifunkčná ženijná rota, ktorá bude vykonávať ženijnú odmínovaciu i stavebnú činnosť, údržbu letiskových plôch a zariadení i strážnu činnosť na letisku Kandaháre v Nakafe.
"V Tarin Kowte máme výcvikový prvok, ktorý cvičí Afganskú národnú armádu, Afganskú národnú políciu, taktiež naša strážna jednotka stráži základňu v Tarin Kowte," dodal Schober. Podľa Bašku Ministerstvo obrany SR v súčasnosti pripravuje zmenu mandátu, ktorá by mala zabezpečiť širšie pole pôsobnosti pre našich vojakov v Afganistane.
"V priebehu budúceho roku predložíme na rokovanie vlády a potom do parlamentu zmenu tohto mandátu, kde posilníme počet našich vojakov na tejto misii," konštatoval Baška. Dodal, že posilnenie bude zamerané predovšetkým na výcvik Afganských národných bezpečnostných síl, či už ide o Afganskú národnú armádu alebo Afganskú národnú políciu. "Plus posilníme vojakov, ktorí budú strážiť našu multiženijnú jednotku," dodal Baška. V súčasnosti je v Afganistane 245 slovenských vojakov.
27.11.2009 TASR www.pluska.sk |
Ministerstvo obrany SR a asociácia veteránov podpíšu Dohodu o spolupráci - avízo - Ministerstvo obrany SR a asociácia UN – VETERÁN SLOVAKIA podpíšu v pondelok, 29. júna 2009 Dohodu o spolupráci. Pri tejto príležitosti minister obrany SR Jaroslav Baška prijme o 14:00 hod. v priestoroch ministerstva na Kutuzovovej ul. v Bratislave predstaviteľov asociácie, na čele s jej prezidentom Ľubomírom Kolenčíkom.
Ministerstvo obrany a asociácia touto dohodu potvrdia pripravenosť napomáhať procesu zvyšovania profesionalizácie, demokratizácia a propagácie ozbrojených síl Slovenskej republiky.
Autor: Tlačové oddelenie MO SR, Dátum: 26.06.2009
|
Pokuty pre motoristov - Vestník Ministerstva Vnútra Slovenskej republiky a prehľad pokút pre motoristov, ktorý bol prijatý dňa 3. júla 2009. Celkový prehľad pokút nájdete na mojom osobnom blogu sadzobník pokút pre motoristov 2009.
Obsah Vestníku
I. časť: Nariadenie ministra vnútra Slovenskej republiky, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie ministra vnútra Slovenskej republiky č. 9/2009 o postupe pri využívaní sadzobníka pokút v pôsobnosti Policajného zboru.
II. časť: Oznámenie generálnej riaditeľky sekcie legislatívy a vonkajších vzťahov Ministerstva vnútra Slovenskej republiky o uzatvorení Zmluvy o spolupráci medzi Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky a Ministerstvom dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky.
Oznámenie generálnej riaditeľky sekcie legislatívy a vonkajších vzťahov Ministerstva vnútra Slovenskej republiky o uzatvorení Vykonávacej dohody medzi Ministerstvom obrany Slovenskej republiky a Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky.
Oznámenie generálnej riaditeľky sekcie legislatívy a vonkajších vzťahov Ministerstva vnútra Slovenskej republiky o podpísaní Dohody o poskytovaní údajov Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky a Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky z ústrednej evidencie pobytu občanov vedenej Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky
Oznámenie generálnej riaditeľky sekcie legislatívy a vonkajších vzťahov Ministerstva vnútra Slovenskej republiky o podpísaní Dohody medzi Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky a Ministerstvom zahraničných vecí Slovenskej republiky o vysielaní príslušníkov Policajného zboru na výkon štátnej služby v zahraničí na účely ochrany zastupiteľských úradov Slovenskej republiky v krízových situáciách
Oznámenie generálnej riaditeľky sekcie legislatívy a vonkajších vzťahov Ministerstva vnútra Slovenskej republiky o podpísaní Dohody o vzájomnej spolupráci medzi občianskym združením UN-VETERÁN-SLOVAKIA a Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky
Oznámenie generálnej riaditeľky sekcie legislatívy a vonkajších vzťahov Ministerstva vnútra Slovenskej republiky o strate a neplatnosti služobných preukazov
I. časť
Nariadenie ministra vnútra Slovenskej republiky, z 3. júla 2009, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie ministra vnútra Slovenskej republiky č. 9/2009 o postupe pri využívaní sadzobníka pokút v pôsobnosti Policajného zboru.
Z dôvodu aktuálnej potreby zmeny jednotného postupu pri ukladaní pokút za vybrané priestupky, ktoré je oprávnený prejednávať príslušník Policajného zboru v blokovom konaní ustanovujem: čítaj ďalej na mojom osobnom blogu článok sadzobník pokút pre motoristov 2009.
Peter Weidinger, piatok 28. augusta 2009 www.sme.sk
|
Vojenskí veteráni spomínajú na 15 rokov v misiách - Sereď 1. mája (TASR) Pätnásť rokov pôsobenia mierových a pozorovacích misií Slovenskej republiky v zahraničí si dnes pripomenuli v Seredi. Na pôde vojenského ženijného útvaru 1049, odkiaľ 1. mája 1993 odišli vojaci na prvú misiu samostatného Slovenska, sa zišlo okolo 200 zástupcov celkovo 11.500 príslušníkov ozbrojených síl (OZ), ktorí doteraz v misiách pôsobili. Minister obrany Jaroslav Baška a náčelník Generálneho štábu OZ SR Ľubomír Bulík dvom desiatkam z nich odovzdali pamätné listy. Ďalších 130 veteránov dostalo pamätné medaile Občianskeho združenia UN Veteran Slovakia.
Účastníci zhromaždenia, medzi ktorými bol aj bývalý prezident Michal Kováč, vojenskí pridelenci viacerých krajín, rodinní príslušníci vojakov i verejnosť, si minútou ticha pripomenuli tiež 53 vojakov, ktorí v misiách v rokoch 1993 až 2006 položili svoje životy. Medzi nimi aj obete leteckého nešťastia pri obce Hejce.
Silu a odvahu mužov a žien, ktorí pôsobia v ťažkých a život ohrozujúcich podmienkach v záujme zachovania stability a mieru, ocenil vo svojom príhovore minister Baška. Povedal, že Slovensko malo doteraz zastúpenie v 20 misiách na troch kontinentoch - v Európe, Ázii a Afrike pod vlajkami OSN, NATO, EÚ a OBSE. V súčasnosti je na misiách na 11 miestach 572 ľudí, z toho najviac v Kosove, na Cypre, v Afganistane a Sýrii. Zatiaľ počtom najväčšou bola práve historicky prvá misia do Chorvátska. Podľa náčelníka generálneho štábu Bulíka sa budúce pôsobenie OZ SR bude orientovať skôr na koncentrovanie síl a prostriedkov pri znížení počtu miest pôsobenia.
Slávnosť v Seredi bola dobrou príležitosťou na stretnutia bojových priateľov, niekedy aj po viacerých rokoch. Viceprezident UN Veteran Slovakia Oto Beňo, ktorý má za sebou misie v Chorvátsku a Kosove a bol dnes ocenený pamätným listom i medailou, pre TASR povedal, že misie svet potrebuje preto, "aby bol stabilný, čistý a krásny". Ľudia z misií sa podľa jeho slov musia stretávať, majú spoločné spomienky a úlohy, ktoré spolu plnili, boli akoby v jednej rodine.
Súčasťou dnešnej slávnosti bol aj Deň otvorených dverí a v jeho rámci ukážka bojovej techniky, otvorenie Siene slávy a kultúrny program za bránami vojenského útvaru.
don zll
štvrtok 1. 5. 2008 TASR www.sme.sk
|
Slováci v Afganistane ošetrili viac ako 200 obyvateľov - BRATISLAVA. Viac ako 200 miestnych obyvateľov ošetrili príslušníci slovenského zdravotníckeho tímu od začiatku svojho takmer päťmesačného pôsobenia v operácii ISAF v Afganistane.
Za svoj významný podiel na zdravotníckom zabezpečení afganského obyvateľstva slovenských zdravotníkov odmenili aj medailami Non-Article 5 NATO Medal – ISAF. Ich pôsobenie v krajine sa skončí približne o mesiac - 11. decembra. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Ozbrojených síl SR Milan Vanga.
Trojčlenný zdravotnícky tím vyslali do vojenskej operácie ISAF na podporu prezidentských volieb v Afganistane, ktorých prvé kolo bolo 20. augusta a druhé, zrušené kolo, plánovali na 7. novembra. Už od začiatku tím nasadili do operačného priestoru južného Afganistanu v rámci holandského Task Force
Slovenskí zdravotníci pôsobili v Deh Rawood, kde podmienky na prácu vytvorili príslušníci holandského a francúzskeho kontingentu. Príslušníci tímu poskytovali lekárske ošetrenie pre miestnych obyvateľov, vrátane detí, prevažne po úrazoch, popálení, po dopravných nehodách, ktoré sú mimoriadne časté pri neexistujúcej cestnej infraštruktúre.
utorok 10. 11. 2009 SITA www.sme.sk
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Adresa : Euro-Brew s.r.o., Hlboká 22, 917 01 Trnava Tel. : +421 33 53 418 53, Fax : +421 33 53 418 52, E-mail : info@eurobrew.sk |
|
|